Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Pesäkarhut varmisti runko sarjan voiton

 
Pesäkarhut varmisti runko sarjan voiton

Pesäkarhut voitti ensimmäistä kertaa seuran historiassa naisten superpesiksen runkosarjan kaataessaan Viinijärven kotonaan puhtaasti 2-0. Ottelun avausjaksolla porilaisten otteet olivat vielä nihkeitä ja kaatoivat vieraat niukasti juoksuin 2-0. Tauon aikainen herättely toi terävämmän Pesäkarhut kentälle ja toisella jaksolla voittajasta ei ollut epäselvyyttä. "Hyvä tasonnosto toiselle jaksolle sisällä ja ulkopelihän oli erinomaista koko ajan. Hieno juttu on tietenkin voittaa runkosarja, mutta tämä ei vielä meille riitä. Peliä kehitetään ja pitää kehittää, siihen Itä-Suomen tuplareissu on loistava paikka", Pesäkarhujen pelinjohtaja Sami-Petteri Kivimäki tuumaili. Yleisöä Porin pesäpallostadionilla oli sunnuntaina 1025 katsojaa. Pesäkarhut matkaa tiistaiksi Viinijärvelle ja keskiviikkona Siilinjärvelle.

"Pesäkarhujen ensimmäinen runkosarjan voitto varmistui näillä kolmella pisteellä ja mahtavaa olla mukana tekemässä seurahistoriaa. Pelin alku oli kuitenkin vaikea, ei oltu kunnolla hereillä. Muutama tiukka sana tauolla ja toisella jaksolla palattiin omalle tasolle. Tiistaina pitää olla paremmin mukana alusta asti, koska Viinijärvi ei ole ollut meille mikään helppo paikka pelata.", kommentoi UrheiluSuomen kummipelaaja Hanna Hirvikoski.

Pesäkarhujen tiedotteesta / UrheiluPori


Takaisin edelliselle sivulle


Pesäkarhut Pori - logo

Pesäkarhut - 2010 Naisten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010

Ottelut kaudella 2010

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Virpi Hukka Pesäkarhuihin

Virpi Hukka Pesäkarhuihin

Viikonlopun ajan jyllänneen huhumyllyn jälkeen Pesäkarhut vahvisti, että Hukka nähdään Pesäkarhuissa kaudella 2027+1 muotoisella sopimuksella.

Lue lisää
Väliheikki Pesäkarhuihin, viidelle jatkosopimukset

Väliheikki Pesäkarhuihin, viidelle jatkosopimukset

Pari tuntia ennen Pesäkarhujen ensimmäisen leriviikonlopun alkua julkaistiin kuusi pelaajasopimusta kaudelle 2027.

Lue lisää
Frantsila ja Lämsä Pesäkarhuissa kaudella 2027

Frantsila ja Lämsä Pesäkarhuissa kaudella 2027

Aurora Frantsila siirtyy Raumalta Poriin ja Eveliina Lämsä jatkaa Pesäkarhujen paidassa myös ensi kaudella. Omista junioreista Superin rinkiin nousee Emmi Prihti sekä Tatiana Elizarova.

Lue lisää
Enni Paatero vahvistamaan Laitilan Jyskettä

Enni Paatero vahvistamaan Laitilan Jyskettä

Pesäkarhujen Enni Paatero siirtyy lainasopimuksella vahvistamaan Laitilan Jyskeen edustusjoukkueen rivejä. Paateron lainasopimus mahdollistaa pelaamisen myös Pesäkarhut-Akatemian joukkueessa.

Lue lisää
Jussi Haapakoski jatkaa Pesäkarhujen viuhkassa

Jussi Haapakoski jatkaa Pesäkarhujen viuhkassa

Pesäkarhut ja pelinjohtaja Jussi Haapakoski jatkavat yhteistä projektia myös kausilla 2025 ja 2026.

Lue lisää
Lämsä, Pirskanen ja Nygård Pesäkarhuihin

Lämsä, Pirskanen ja Nygård Pesäkarhuihin

Pesäkarhujen joukkueeseen saadaan ensi kaudella neljä loistavaa pelaajaa Oulusta, kun Emilia ja Annika Linnan lisäksi sopimuksen allekirjoittivat Eveliina Lämsä sekä Johanna Pirskanen.

Lue lisää