Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Nuori lupaus Sakari Salminen Ässämiehistöön

 
Nuori lupaus Sakari Salminen Ässämiehistöön


Tuorein nimi Ässien pelaajaluettelossa on huippulahjakas hyökkääjä Sakari Salminen (s.1988). Salminen on Ässien oma kasvatti, joka on takonut kovia pistelukemia A-nuorten SM-liigassa. Alle 20-vuotiaiden maajoukkueessa esiintynyt 18-vuotias Salminen liittyy Ässämiehistöön myös kaksivuotisella sopimuksella. Oikealta laukova hyökkääjä sijoittui A-nuorten SM-liigan pistepörssissä sijalle viisi viime kaudella, merkkautettuaan tehot 21+30 pelaamissaan 31 ottelussa.

-Salminen on Ässien oma kasvatti, jolle halusimme tarjota paikan kehittyä. Kaveri on todella taitava, mutta voimaa hän tarvitsee vielä lisää pärjätäkseen miesten peleissä. Salminen on kuitenkin kiinnostava nimi, jonka kehitystä kannattaa seurata, Jukka Hirsimäki kommentoi nuoren hyökkääjän taustoja.

Porin Ässien tiedotteesta / UrheiluPori.com


Takaisin edelliselle sivulle


HC Ässät Pori Oy - logo

Ässät - 2007-2008 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2007-2008

Ottelut kaudella 2007-2008

Seuran tiedot - Seuran kotisivut


SakariSalminen

Sakari Salminen

31.5.1988 Pori
Tiedot


Danick Martel siirtyy Ässiin

Danick Martel siirtyy Ässiin

HPK:ssa tehokkaasti edelliskaudella pelannut hyökkääjä saapuu Poriin yksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Oskar Nilsson Ässien puolustukseen

Oskar Nilsson Ässien puolustukseen

Ässät tehnyt yksivuotisen pelaajasopimuksen Oskar Nilssonin kanssa. 34-vuotias puolustaja saapuu Poriin Ruotsin pääsarjasta Skellefteå AIK:in riveistä.

Lue lisää
Petteri Riihinen Ässien puolustukseen

Petteri Riihinen Ässien puolustukseen

Kaksinkertainen SM-hopeamitalisti saapuu Poriin ottamaan seuraavaa askelta urallaan.

Lue lisää
Filip Lindberg Ässien maalille

Filip Lindberg Ässien maalille

Ässät on tehnyt yksivuotisen sopimuksen Filip Lindbergin kanssa. 26-vuotias Espoon Jäähongan kasvatti siirtyy Poriin Tapparasta, jossa Lindberg nousi kevään aika joukkueen ykkösmaalivahdiksi.

Lue lisää
Balazs Sebok vahvistaa Ässien keskikaistaa

Balazs Sebok vahvistaa Ässien keskikaistaa

Tehokkaita kausia KalPassa ja Ilveksessä pelannut unkarilaishyökkääjä palaa Liigaan.

Lue lisää
Kristian Tamminen tuo leveyttä Ässien maalivahtiosastolle

Kristian Tamminen tuo leveyttä Ässien maalivahtiosastolle

Ässät on tehnyt loppukauden mittaisen sopimuksen maalivahti Kristian Tammisen kanssa. 25-vuotias Tamminen saapuu Poriin Kajaanin Hokin Mestis-joukkueesta.

Lue lisää