Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Jarmo Korhonen maailmanliigan ensikertalainen

 
Jarmo Korhonen maailmanliigan ensikertalainen

Miesten lentopallomaajoukkueen päävalmentaja Daniel Castellani valitsi torstaina kesän ensimmäisen maailmanliigajoukkueen Suomen matkatessa Portugaliin. Joukkueen ensikertalainen on liberon paikalla esiintyvä Jarmo Korhonen.

Suomi kohtaa 28.-29.5. Povoa de Varzimissa Portugalin kahteen otteeseen.

Castellanin 12 pelaajan ryhmään Portugaliin valittiin myös maajoukkueeseen palannut Tuomas Sammelvuo. Sammelvuo ei vielä ole lähellekään täysin pelikuntoinen, mutta mahdollisia takakenttäkomennuksia saattaa Castellanin mukaan olla tarjolla. Lisäksi argentiinalaisvalmentaja painotti Sammelvuon tärkeyttä joukkueen henkisenä johtajana.

Joukkueen passareiksi otteluihin valittiin Ranskassa kautensa tulevana viikonloppuna päättävä Eemi Tervaportti ja Jani Sippola. Mikko Esko kuntoutuu hyvää vauhtia ja saattaa olla mukana jo seuraavana viikonloppuna Serbiassa.

Hakkuriosastolla Mikko Oivanen on ainoa varsinainen hakkuri, mutta Urpo Sivula sekä Matti Hietanen ovat varalla myös tälle paikalle. Varsinaisia "puhtaita" yleispelaajia ovat Sammelvuon lisäksi Antti Siltala ja Jari Tuominen. Olli Kunnari tulee mukaan maailmanliigavahvuuteen ensimmäisenä kotipeliviikonloppuna.

Keskitorjujaosasto on tutu aiemmilta vuosilta, kun Portugaliin matkaavat Konstantin Shumov, Matti Oivanen ja Jukka Lehtonen.

Suomen joukkue Portugaliin maailmanliigan avausviikonlopun otteluihin 28.-29.5.

2 Eemi Tervaportti, p
5 Antti Siltala, yp
6 Tuomas Sammelvuo, yp
7 Matti Hietanen, yp/h
8 Jari Tuominen, yp
10 Urpo Sivula, yp/h
13 Mikko Oivanen, h
14 Konstantin Shumov, kt
15 Matti Oivanen, kt
17 Jani Sippola, p
18 Jukka Lehtonen, kt
20 Jarmo Korhonen, l
Päävalmentaja Daniel Castellani
Apuvalmentaja Jussi Heino
Apuvalmentaja Mario Martinez
Joukkueenjohtaja Jani Nieminen
Fysioterapeutti Tapio Kangasniemi
Tilastomies Eduardo Romero
Tiedottaja Toni Flink

Lentopalloliiton tiedotteesta / UrheiluSuomi.com 


Takaisin edelliselle sivulle


2011 Miesten maajoukkue

Pelaajat kaudella 2011

Ottelut kaudella 2011

Maajoukkueen tiedot



Kehoe ja Burdine tammikuun pelaajat Mestaruusliigassa

Kehoe ja Burdine tammikuun pelaajat Mestaruusliigassa

Tappiottoman Kokkolan Tiikereiden passari Steven Kehoe ja naistenliigakakkosen HPK:n yleispelaaja Keao Burdine on valittu lentopallon Mestaruusliigan tammikuun Kuukauden pelaajiksi.

Lue lisää
Kärkipari vastakkain miesten Suomen Cupissa

Kärkipari vastakkain miesten Suomen Cupissa

Miesten lentopallon Suomen Cupin välieräparien arpa oli oikukas. Se heitti Hämeenlinnassa tapahtuneessa arvonnassa vastakkain liigan kärkikaksikon Kokkolan Tiikerit ja VaLePan.

Lue lisää
Esko ja Jokinen marraskuun pelaajat Mestaruusliigassa

Esko ja Jokinen marraskuun pelaajat Mestaruusliigassa

Marraskuun pelaajiksi lentopallon Mestaruusliigassa on valittu VaLePan passari Antti Esko ja LP Viestin keskitorjuja Kaisa Jokinen.

Lue lisää
Pasi Sydänlammi valittiin Lentopalloliiton puheenjohtajaksi

Pasi Sydänlammi valittiin Lentopalloliiton puheenjohtajaksi

Lentopalloliiton uudeksi puheenjohtajaksi valittiin sunnuntaina Tampereella yksimielisesti Pasi Sydänlammi Seinäjoelta.

Lue lisää
Lentopallo saa upeasti lisää näkyvyyttä MTV:n tarjonnassa

Lentopallo saa upeasti lisää näkyvyyttä MTV:n tarjonnassa

Lentopallo saa lauantaina alkavalla Mestaruusliigan sarjakaudella upeasti lisää näkyvyyttä MTV:n tarjonnassa.

Lue lisää
Lentisliigassa kolminkertainen runkosarja ensi kaudella

Lentisliigassa kolminkertainen runkosarja ensi kaudella

Lentopallon miesten Mestaruusliigassa pelataan ensi kaudella kolminkertainen runkosarja, mikä tarkoittaa kullekin 12 liigajoukkueelle 33 peliä runkosarjassa.

Lue lisää