Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Ässille voitto jatkoajalla

 

Ässille voitto jatkoajalla


Ässien 4–3-jatkoaikavoitto jääkiekon SM-liigassa kirpaisi hävinnyttä Jokereita. Kahden maalin johdossa olleen kotijoukkueen peli hyytyi loppua kohti.
Ässät nousi kolmannen erän avausminuutilla tasoihin, kun Tuomas Santavuori ja Stephen Dixon osuivat 23 sekunnin välein. Puukkoa käänsi haavassa liigan maalipörssiä johtava Tomas Zaborsky, joka teki Ässille 4–3, kun jatkoaikaa oli jäljellä 35 sekuntia.
Zaborskyn maalin aikana Jokereista istui jäähyllä Jarkko Ruutu. Hän sai illan kolmannen kaksiminuuttisensa kaadettuaan maalivahdin alueella Ässien Antti Raannan.
–Aika ison roolin tuomarit ottivat. (Jarkko) Ruutu meni maskiin ja hyppäsi. Näytti, että se tapahtui ringin ulkopuolella, Jokerien päävalmentaja Erkka Westerlund sanoi.
Zaborsky on tehnyt liigassa 16 maalia. Osuman makuun pääsi myös Jokerien sairauslomalta palannut viime kauden maalitilaston voittaja Janne Lahti.
Ässät jatkaa sarjassa kolmantena.
–Toinen erä oli ehkä kauden vaisuinta peliämme. Näytti huonolta ennen kolmatta erää, mutta nopeat maalit muuttivat kaiken, Ässien päävalmentaja Karri Kivi kertoi.
Ässät otti toisen vierasvoittonsa Helsingissä runsaan kahden viikon sisällä. Porilaisjoukkue voitti marraskuun alussa HIFK:n 5–2.

Lähde: RadioPori.fi


Takaisin edelliselle sivulle


HC Ässät Pori Oy - logo

Ässät - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Petteri Riihinen Ässien puolustukseen

Petteri Riihinen Ässien puolustukseen

Kaksinkertainen SM-hopeamitalisti saapuu Poriin ottamaan seuraavaa askelta urallaan.

Lue lisää
Filip Lindberg Ässien maalille

Filip Lindberg Ässien maalille

Ässät on tehnyt yksivuotisen sopimuksen Filip Lindbergin kanssa. 26-vuotias Espoon Jäähongan kasvatti siirtyy Poriin Tapparasta, jossa Lindberg nousi kevään aika joukkueen ykkösmaalivahdiksi.

Lue lisää
Balazs Sebok vahvistaa Ässien keskikaistaa

Balazs Sebok vahvistaa Ässien keskikaistaa

Tehokkaita kausia KalPassa ja Ilveksessä pelannut unkarilaishyökkääjä palaa Liigaan.

Lue lisää
Kristian Tamminen tuo leveyttä Ässien maalivahtiosastolle

Kristian Tamminen tuo leveyttä Ässien maalivahtiosastolle

Ässät on tehnyt loppukauden mittaisen sopimuksen maalivahti Kristian Tammisen kanssa. 25-vuotias Tamminen saapuu Poriin Kajaanin Hokin Mestis-joukkueesta.

Lue lisää
Miro Karjalainen Ässien puolustukseen - Salmelan sopimus purettu

Miro Karjalainen Ässien puolustukseen - Salmelan sopimus purettu

Puolustaja Miro Karjalainen siirtyy Ässiin loppukauden mittaisella sopimuksella, joka sisältää seuran option kaudesta 2025 – 2026.

Lue lisää
Ässien Leevi Viitalan sopimus purettu

Ässien Leevi Viitalan sopimus purettu

Ässät ja hyökkääjä Leevi Viitala ovat hyvässä yhteisymmärryksessä purkaneet kevääseen 2026 asti ulottuneen pelaajasopimuksen.

Lue lisää