Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Ässät matkustaa mittaamaan HPK:n nykyvireen

 

Ässät matkustaa mittaamaan HPK:n nykyvireen


Ässien valmistautuminen kauteen jatkuu harjoituspelillä Hämeenlinnassa.

Kokoonpanot

HPK:n maalivahdit menivät tulevalle kaudelle uusiksi, kun Mika Järvinen saapui Jokereista ja Mikko Tolvanen Bluesista. Molemmat pelasivat viime kaudella kakkosmaalivahteina ja tulivat Hämeenlinnaan hakemaan uutta nostetta.

Puolustuksen ykkösnimet ovat kokeneet ja tutut Jukka Laamanen sekä Marko Tuulola. Lisäksi etenkin kiekolliseen pelin ydinosaamista tarjoavat nimet Mathias Porseland ja Santeri Alatalo. Lisäksi luottopakki-osastolta lyötyvät Ossi-Pekka Grönholm sekä Tuukka Mäkelä.

Hyökkäyksessä kovimmat odotukset ovat Alex Leavittin, Janne Laakkosen, Scott Barneyn, Marek Zagrapanin sekä Ässistä tutun Marko Luomalan harteille.

Ässiltä on huomenna varmuudella sivussa puolustajat Ryan Caldwell sekä Miko Malkamäki. Lisäksi uusin vahvistus Stephen Dixon ei ehdi vielä huomiseen otteluun, joten hänen ensiesiintymisensä Patapaidassa tapahtuu ensi viikon kotiottelussa. Sen sijaan Radek Smolenak on jälleen kehissä.

Viime ottelut

HPK:n harjoituskausi on sujunut ainakin tulosten valossa alavireisesti; Ainoa puhdas voitto on viime viikonlopun kotiturnauksesta, kun Ilves kaatui 4-0 lukemin. Ässät ja HPK kohtasivat jo Pitsiturnauksessa, jolloin tuloksena oli 3-3 tasapeli.

Ässien tiedotteesta / UrheiluPori


Takaisin edelliselle sivulle


HC Ässät Pori Oy - logo

Ässät - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Kristian Tamminen tuo leveyttä Ässien maalivahtiosastolle

Kristian Tamminen tuo leveyttä Ässien maalivahtiosastolle

Ässät on tehnyt loppukauden mittaisen sopimuksen maalivahti Kristian Tammisen kanssa. 25-vuotias Tamminen saapuu Poriin Kajaanin Hokin Mestis-joukkueesta.

Lue lisää
Miro Karjalainen Ässien puolustukseen - Salmelan sopimus purettu

Miro Karjalainen Ässien puolustukseen - Salmelan sopimus purettu

Puolustaja Miro Karjalainen siirtyy Ässiin loppukauden mittaisella sopimuksella, joka sisältää seuran option kaudesta 2025 – 2026.

Lue lisää
Ässien Leevi Viitalan sopimus purettu

Ässien Leevi Viitalan sopimus purettu

Ässät ja hyökkääjä Leevi Viitala ovat hyvässä yhteisymmärryksessä purkaneet kevääseen 2026 asti ulottuneen pelaajasopimuksen.

Lue lisää
Vauhtihyökkääjä Dylan Fabre jatkaa Ässissä

Vauhtihyökkääjä Dylan Fabre jatkaa Ässissä

Ranskalaishyökkääjä jatkaa Ässissä yksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Niklas Rubin jatkaa Ässissä

Niklas Rubin jatkaa Ässissä

Ässät ja maalivahti Niklas Rubin ovat tehneet yksivuotisen jatkosopimuksen.

Lue lisää
Valmentaja Timo Turunen jatkaa Ässissä

Valmentaja Timo Turunen jatkaa Ässissä

Ässien organisaatioon vuonna 2021 liittynyt valmentaja Timo Turunen jatkaa seurassa toistaiseksi voimassa olevalla sopimuksella kaudesta 2024 – 2025 eteenpäin.

Lue lisää