Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Veikkanen pääjoukossa maaliin helteisellä etapilla

 

Veikkanen pääjoukossa maaliin helteisellä etapilla


Yli 35 asteen helle pehmitti Australiassa ajettavan Tour Down Under ­kilpailun ensimmäisen etapin polkijoita. Vauhtia tuli vasta etapin lopussa, kun joukkueet alkoivat pedata kirimiehilleen lopun taistelupaikkoja. Kaikki ei mennyt hyvin, sillä viimeisellä kilometrillä sattui kolari, johon moni kilpailun ennakkosuosikki jäi.
 
Etapin loppukiritaistelu oli kova ja siinä herrasmiessäännöt unohtuivat. Ykköseksi kiri Lotto-Belisol ­joukkueen saksalainen Andre Greipel ennen röyhkeästi ajanutta italialaista Alessandro Petacchia (Lampre ­ ISD). Kolmas oli Jussi Veikkasen joukkueen kirimies, valkovenäläinen Yauheni Hutarovich. Kolarista selvinnyt Jussi Veikkanen tuli maaliin samalla ajalla kuin voittaja. Hänen sijoituksensa oli 76:s.
 
- Tänään oli todella lämmin päivä ja minulla oli vaikeuksia kuumuuden takia. Valitettavasti lopussa sattui pari pahaa kolaria ja meidän Frederic Guesdon sai kolarissa todennäköisesti lonkkamurtuman. Onneksi meidän "Huta" oli kolmas, vaikka hän joutui pahasti Petacchin kiilaamaksi, kertoi Jussi Veikkanen.
 
Seuraavaksi ajetaan 148 kilometrin etappi. Sekin on ajetaan helteessä, mutta lämpötilan ei ennusteta nousevan yhtä korkealle kuin ensimmäisenä päivänä.
 
Tulokset
Santos Tour Down Under, Adelaide, Australia (World Tour)
Etappi 1/6 Prospect - Clare 149 km
1 André Greipel (Saksa) Lotto-Belisol                     4.33.40
2 Alessandro Petacchi (Italia) Lampre - ISD           s.a.
3 Yauheni Hutarovich (Valko-Venäjä) FDJ - BigMat   s.a.
4 Fabio Sabatini (Italia) Liquigas - Cannondale       s.a.
5 Daniele Bennati (Italia) RadioShack-Nissan         s.a.
6 Christopher Sutton (Australia) Sky Procycling    s.a.
76 Jussi Veikkanen (Suomi) FDJ - BigMat s.a.
 
Tilanne 1/6 etapin jälkeen
1 André Greipel (Saksa) Lotto-Belisol  4.33.30
2 Alessandro Petacchi (Italia) Lampre - ISD           + 0.04
3 Martin Kohler (Sveitsi) BMC                                    s.a.
4 Yauheni Hutarovich (Valko-Venäjä) FDJ - BigMat + 0.06
5 Rohan Dennis (Australia) UNI SA - Australia       + 0.07
6 Eduard Vorganov (Venäjä) Katusha                       + 0.08
78 Jussi Veikkanen (Suomi) FDJ ­ BigMat + 0.10
 
Etapit
Etappi 1   ti 17.1.2012 Prospect - Clare 149 km
Etappi 2   ke 18.1.2012  Lobethal - Stirling 148 km
Etappi 3   to 19.1.2012    Unley - Victor Harbour 134,5 km
Etappi 4   pe 20.1.2012   Norwood - Tanunda 130 km
Etappi 5   la 21.1.2012    McLaren Vale - Old Willunga Hill 151,5 km
Etappi 6   su 22.1.2012  Adelaide City Council Street Circuit 90 km

TWD-Länkenin tiedotteesta / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle




Maantiepyöräilyn SM-kilpailujen ensimmäinen päivä toi Poriin kaksi SM-mitalia

Maantiepyöräilyn SM-kilpailujen ensimmäinen päivä toi Poriin kaksi SM-mitalia

Maantiepyöräilyn väliaikalähtöiset Suomen Mestaruuskilpailut ajettiin aurinkoisessa ja lämpimässä säässä Ulvilan Harjunpäässä. Porin Tarmon Jussi Eskelinen voitti U23 -sarjansa SM-kullan. Tarmon Lotta Lepistö puolestaan saavutti naisten sarjassa SM-hopeaa.

Lue lisää
Pyöräilyammattilaiset Porin SM-kisoihin

Pyöräilyammattilaiset Porin SM-kisoihin

Koiviston Isku järjestää 27.6.-29.6. maantiepyöräilyn SM-kilpailut Ulvilassa ja Porissa.

Lue lisää

Jouko Mäkelä voitti Lattomeri-ajon

10. Lattomeri-ajot avasivat perinteiseen tapaan kotimaan maantiepyöräilykauden Porissa. Kankaanpääläinen Continental teamin Jouko Mäkelä polki yleisen sarjan voittoon. Kilpailut ajettiin kylmässä ja märässä säässä ja tuomarineuvosto lyhensi kilpailumatkoja.

Lue lisää

Lattomeri-ajot käynnistävät perinteisesti pyöräilyn kilpakauden

Koiviston Isku ry:n pyöräilyjaosto järjestää Suomen maantiepyöräilyn kilpailukauden avauskilpailuna järjestyksessään 10. Lattomeri-ajot ensi sunnuntaina.

Lue lisää

Maantiepyöräilyn SM-kilpailut ensi kesänä Porissa

Koiviston Iskun isännöimät kilpailut ovat järjestyksessään jo 97. maantiepyöräilyn SM-kilpailut, mutta ne järjestetään Porissa vasta ensimmäistä kertaa.

Lue lisää

Ammattilaisjoukkue Lattomeri-ajoihin

Koiviston Isku täyttää tänä vuonna 80 vuotta ja juhlavuoden kilpailutapahtumat aloittaa jo 9. kertaa ajettava Lattomeri-ajot sunnuntaina 15.4.

Lue lisää