Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

KalPa vei ensimmäisen osan

 

KalPa vei ensimmäisen osan


Ensimmäinen erä Kuopiossa oli maaliton. Ässät kulutti jäähypenkkiä kolmeen otteeseen, mutta muuten erän tapahtumat jäivät vaisuiksi. Toista erää oli pelattu 3:53, kun Tuomas Kiiskinen teki ottelun avausmaalin entisen ässäkapteeni Kuparisen syötöstä. Ensimmäisen erän hiljaisuus muuttui hetkessä, kun Ässien Nico Aaltonen tasoitti lukemat 1-1. Tilanne oli tasan vain minuutin ajan, kun Kalpan Matti Koistinen iski lukemat heti perään 2-1. Toisen erän lopulla kuopiolaiset syvensivät Ässien ahdinkoa Mikko Kukkosen maalilla. Patapaidat lähtivät kolmanteen erään kahden maalin takaa-ajoasemassa. Kolmannessa erässä Ässille tarjottiin kavennuspaikkaa, kun Kalpan Jasse Ikonen istui jäähypenkillä koukkaamisesta. Porilaisten ongelma ylivoimapelaamisessa todistettiin jälleen, kun Kalpa onnistui alivoimalla Sami Kapasen johdolla laukomaan lukemat jo 4-1.

Lähde: RadioPori.fi


Takaisin edelliselle sivulle


HC Ässät Pori Oy - logo

Ässät - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut


NicoAaltonen

Nico Aaltonen

15.6.1988 Lappeenranta
Tiedot


Danick Martel siirtyy Ässiin

Danick Martel siirtyy Ässiin

HPK:ssa tehokkaasti edelliskaudella pelannut hyökkääjä saapuu Poriin yksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Oskar Nilsson Ässien puolustukseen

Oskar Nilsson Ässien puolustukseen

Ässät tehnyt yksivuotisen pelaajasopimuksen Oskar Nilssonin kanssa. 34-vuotias puolustaja saapuu Poriin Ruotsin pääsarjasta Skellefteå AIK:in riveistä.

Lue lisää
Petteri Riihinen Ässien puolustukseen

Petteri Riihinen Ässien puolustukseen

Kaksinkertainen SM-hopeamitalisti saapuu Poriin ottamaan seuraavaa askelta urallaan.

Lue lisää
Filip Lindberg Ässien maalille

Filip Lindberg Ässien maalille

Ässät on tehnyt yksivuotisen sopimuksen Filip Lindbergin kanssa. 26-vuotias Espoon Jäähongan kasvatti siirtyy Poriin Tapparasta, jossa Lindberg nousi kevään aika joukkueen ykkösmaalivahdiksi.

Lue lisää
Balazs Sebok vahvistaa Ässien keskikaistaa

Balazs Sebok vahvistaa Ässien keskikaistaa

Tehokkaita kausia KalPassa ja Ilveksessä pelannut unkarilaishyökkääjä palaa Liigaan.

Lue lisää
Kristian Tamminen tuo leveyttä Ässien maalivahtiosastolle

Kristian Tamminen tuo leveyttä Ässien maalivahtiosastolle

Ässät on tehnyt loppukauden mittaisen sopimuksen maalivahti Kristian Tammisen kanssa. 25-vuotias Tamminen saapuu Poriin Kajaanin Hokin Mestis-joukkueesta.

Lue lisää