Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Salmiselle vakuuttava voitto Etnan katveessa

 
Salmiselle vakuuttava voitto Etnan katveessa

Juha Salminen kasvatti enduro 1-luokan MM-pistejohtoaan vakuuttavalla tavalla Italian osakilpailun avauspäivänä aktiivisen tulivuori Etnan katveessa Sisilian Francavillassa.
Salminen sivalsi Husqvarnallaan luokkavoiton 41,69 sekunnin erolla tiimikaveriinsa Matti Seistolaan. Sarjan pienin luokka oli Välimeren suurimmalla saarella hulppeaa suomalaisjuhlaa, sillä Eero Remes ajoi KTM:llä kolmanneksi 1.03 minuuttia voittajasta.
Ison tukun luokkapohjia kuumassa kelissä takonut ja eroa tasaisesti kasvattanut Salminen otti tilanteen haltuunsa heti aamulla.
- Aamulla ei ollut päällä attack-fiilistä, mutta ehkä se oli vain hyvä niin. Koko päivä sujui ongelmitta ja hyvällä perusrytmillä. Ei tosiaankaan mitään valittamista. Kisa kulki siten kuten olin suunnitellutkin, kertoi ehjään suoritukseensa syystäkin tyytyväinen Salminen.

20 pisteen MM-johto

Salminen on korjannut kauden viidestä ensimmäisestä kisapäivästä talteen neljä voittoa ja yhden kakkossijan. Hän johtaa MM-sarjaa 20 pisteen erolla Remekseen. Seistola on neljäntenä 38 pistettä Salmisesta.
Kuudes kisapäivä odottaa vuoroaan Sisiliassa sunnuntaina ja sitä Salminen odottaa jo malttamattomana.
- Olen oikeinkin tyytyväinen tämän kilpailun luonteeseen. Täällä ajetaan pätkien osalta tiivistempoista kahdeksikkoa ilman pitkiä siirtymiä. Olen aina inhonnut sitä, että kisapäivän mittaan tahkotaan tuntitolkulla metsissä.
Reitti ja italialaisittain tyypilliset, paikoittain varsin kivikkoiset pätkät keräsivät Salmiselta kehut kauttaaltaan.
- Kisa on tarpeeksi tekninen. Täällä pitää ajatella mitä tekee, eikä vaan antaa loikotella.

Francavilla da Sicilia.
Enduromoottoripyöräilyn MM-sarjan 5/16 osakilpailu, luokka E1:
1) Juha Salminen Suomi, Husqvarna 1.08.24,24, 2) Matti Seistola Suomi, Husqvarna + 41,69 sekuntia jäljessä, 3) Eero Remes Suomi, KTM + 1.03,21, 4) Lorenzo Santolino Espanja, KTM + 1.38,26, 5) Fabien Planet Ranska, Sherco + 1.38,30, 6) Rodrig Thain Ranska, Honda + 2.31,13.

MM-pistetilanne:
1) Salminen 122, 2) Remes 102, 3) Thain 89, 4) Seistola 84, 5) Thomas Oldrati Italia, KTM 79, 6) Planet 70.

Seuraava osakilpailu: 15.5. Francavilla da Sicilia, Italia.

UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle




Porin Moottorikerhossa runsas osallistumisinto kotikilpailuun motocrossin MX-liigassa

Porin Moottorikerhossa runsas osallistumisinto kotikilpailuun motocrossin MX-liigassa

Porin Moottorikerho isännöi motocrossin MX-liigan kolmatta osakilpailua tulevana viikonloppuna Yyterin radalla.

Lue lisää
Speedwaykauden päätöskilpailut Porissa

Speedwaykauden päätöskilpailut Porissa

Suomen speedwaykauden loppuhuipennus nähdään tänä viikonloppuna Porissa.

Lue lisää
Motocross kausi käynnistyi viikonloppuna

Motocross kausi käynnistyi viikonloppuna

Motocross kausi käynnistyi Laitilassa 21-22.4.2012 perinteisella WestCross Weekendillä.

Lue lisää
Maaradan SM-finaali Porin raviradalla 17.9.2011

Maaradan SM-finaali Porin raviradalla 17.9.2011

Maaradan SM-finaali ajetaan Porin raviradalla lauantaina 17.9. Finaalissa nähdään myös ulkomaalaisvärejä, kun kilpailijoita saapuu paikalle Ruotsista, Saksasta ja Hollannista.

Lue lisää
Speedwaykausi käynnistyy

Speedwaykausi käynnistyy

Suomen speedwaykausi 2011 käynnistyy Porissa lauantaina 14.5.

Lue lisää
Suomen speedwaylupaukset Yyterissä

Suomen speedwaylupaukset Yyterissä

Speedwayn nuorten valmennusryhmän leiri järjestetään Yyterissä alkuviikon aikana.

Lue lisää