Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Tahdoton Ilves hävisi

 
Tahdoton Ilves hävisi

Kaunis kevätsää ja Kakkosen B-lohkon kamppailu veti lehtereille lähes 500 silmäparia. Voitto olisi tiennyt Ilvekselle hyvää saumaa ottaa eroa muutamaan muuhun joukkueeseen sarjassa mutta toisin kävi.

Ilves aloitti pelin aneemisesti. Syöttöpeli ei onnistunut lainkaan vaan avaukset ja syötöt tuhrittiin monesti minne sattui. Lisäksi BK-46 puolustusvoittoinen pelitapa oli myrkkyä Ilvekselle. Kotijoukkue hallitsi keskikentän tapahtumia mutta vaarallisiin maalipaikkoihin se ei päässyt. Vierasjoukkue sai ensimmäisen tilanteensa 12 minuutin jälkeen, kun Jan Kulokorpi kävi tuuppaamassa vastustajan kumoon 20 metrin tienoilla. Vihulaisen tarkka kuti löysi tiensä muurin vierestä oikeaan alakulmaan. Vain kaksi minuuttia edellisestä omissa soi taas. Maalivahti Jussi Mäkelä tuli vastaan pomppivaa irtopalloa 30 metrin hujakoille. Mies potkaisi ikävästi pomppivasta pallosta ohi ja vastustaja kiitti sysäten pallon tyhjään häkkiin. 2-0 vierasjohdossa mentiin myös tauolle.

Toinen jakso alkoi edelleen sekavissa merkeissä. BK puolusti viisaasti johtoasemassa ja Ilveksen eväät loppuivat miesmuuriin rangaistusalueen rajan tuntumassa. 62 minuutin kohdalla tarjoiltiin sitten lisäosumaa vastustajalle mutta Jussi Mäkelä paikkasi komeasti torjuen rangaistuspotkun. Tämän jälkeen Ilves sai otetta pelistä ja vyörytti taukoamatta peliä kohti karjaalaisten maalia. Ilves ei kuitenkaan maalinteossa onnistunut vaan vieraat lähtivät ansaitusti kolme pistettä mukanaan Karjaalle.

Pelin on parannuttava reilusti seuraavaan koitokseen mikäli kauden tavoitteesta, sarjanoususta, halutaan kiinni pitää. Ainoa varma poissaolija keskiviikon MuSa-ottelusta on Ville Pajula, jonka korttitili täyttyi. Muuten loukkaantumisten riivama joukkue saa pikku hiljaa rivejään paikattua sairastuvaltaan.

Ilveksen tiedotteesta / UrheiluTampere


Takaisin edelliselle sivulle


Tampereen Ilves - logo

Ilves - 2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011

Ottelut kaudella 2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



FC Jazzin maalivahtiosasto täytetty

FC Jazzin maalivahtiosasto täytetty

Maalivahtivalmentaja Vili-Verneri Virtanen ja päävalmentaja Tero Suonperä pääsevät hyvillä mielin joulun viettoon, kun FC Jazzin maalivahtiosasto täydentyy kahdella maalivahdilla.

Lue lisää
Ville Ulanen on FC Jazzin uusi päävalmentaja

Ville Ulanen on FC Jazzin uusi päävalmentaja

FC Jazz heitti verkot vesille ja naarasi Ville Ulasen uudeksi päävalmentajaksi.

Lue lisää
Juuso Rantala jatkaa MuSan riveissä

Juuso Rantala jatkaa MuSan riveissä

Juuso Rantala on sopinut vuoden jatkosopimuksen Musan Salaman kanssa.

Lue lisää
Jussi Välilä johtaa MuSan linjaa myös ensi vuonna

Jussi Välilä johtaa MuSan linjaa myös ensi vuonna

Jussi Välilä jatkaa MuSassa kauden 2021 kestävällä sopimuksella.

Lue lisää
MuSan taustaryhmä kasassa - Seth Ablade avustavaksi valmentajaksi

MuSan taustaryhmä kasassa - Seth Ablade avustavaksi valmentajaksi

Syksyllä uuden sopimuksen Musan Salaman päävalmentajaksi kirjoittanut Ville Ulanen on saanut tuekseen nyt täyden taustaryhmän. Joukkueen toiseksi valmentajaksi tulee FC Jazzista syksyllä vapautettu Seth Ablade.

Lue lisää
Jari Pyykölä liittyy FC Jazzin valmennukseen

Jari Pyykölä liittyy FC Jazzin valmennukseen

Edellisen kerran Poriin lähes 25-vuotta sitten saapunut vaatimaton valmentaja kyseli FC Jazzin silloiselta organisaatiolta, olisiko hänelle mahdollisesti valmennustöitä Porissa. Neuvottelujen jälkeen FC Jazz kiinnitti Pyykölän ja vuonna 1996 Porissa juhlittiin seuran toista Suomen mestaruutta kauden viimeisen pelin jälkeen Pietarsaaressa.

Lue lisää