Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Torstaina TuTo Turussa, sunnuntaina BK-46 kotona

 
Torstaina TuTo Turussa, sunnuntaina BK-46 kotona

Iirojen ottelut Kakkosen B-lohkon kärkikuhinoissa jatkuvat kahdella matsilla tällä viikolla. Viikon jaksoon on luvassa jälleen tiukka kolmen matsin rypistys.

Turussa nähdään nousevan nimen ja vanhan ketun kohtaaminen valmennusmaailmassa. Raumallakin vaikuttanut ja liigassa valmentanut Hannu Touru on tässä tapauksessa se vanha kettu. Touru vaikuttaa tätä nykyä TuTon ruorissa. Mahdollinen tulevaisuuden nimi taas saattaa olla Iiro-piiskuri Pasi Lehtonen, joka haastaa Tourun taktisessa taistossa.

Lehtosella alkaa tuohon TuTo-taistoon olla palikat kohdillaan, kun Iirojen sairastuvan hoitajat saavat pelata toimettomana Kimbleä. Iiro Aallon pääsy peliin on hieman auki pitkätukkaisen pakin työkiireiden vuoksi, mutta viime ottelusta sivussa olleen Antti Horjanheimon pitäisi päästä peliin maanpuolustuskiireiltään.

Turussa on jaossa sarjataulukon kannalta huipputärkeitä pisteitä. Sarjan kuusi kärkijoukkuetta mahtuvat kahden pisteen (!) sisään. Lisäksi TuTon pistejano sarjan häntäpäässä on kova. Nippu saalisti ensimmäisen voittonsa SalPaa vastaan viime kotipelissään ja on kotonaan ylipäätänsä vaarallinen. Myös mahdolliset Inter-avut saattavat vahvistaa joukkuetta yllättäen.

Sunnuntaina vastassa voittamaton

Kävi Turussa miten kävi, kauaa ei Iiroilla ole aikaa tulosta juhlia tai märehtiä. Jo sunnuntaina Äijänsuolle saapuu JäPS:n ohella vielä ilman tappiota oleva BK-46 Karjaalta. Tosin nuo joukkueet kohtaavat keskiviikkona Karjaalla, joten silloin jommankumman sarakkeeseen saattaa tulla ensimmäinen tahra. Vielä tiistaina BK oli päästänyt lohkossa vähiten maaleja, vain neljä. Lisäksi joukkue on tulikuuma ja kaatoi viimeksi Ilveksen Tampereella.

- Nyt pelaajilta kysytään sisua ja taistelutahtoa tiukkaan viikkoon. Tosin valmennuksenkin on nyt osattava muokata kokoonpanoa niin, että jalat pysyisivät mahdollisimman raikkaana, Lehtonen pohti.

BK:n mielenkiintoisimpiin pelaajiin kuuluu viime kaudella HIFK:sta nousun kynnyksellä itsensä ulos tuittuillut Mathias Astrada. Monet väittävät pelimiehen taitojen riittävän Veikkausliigassakin.

- Tietysti tuollaiset nimet huomioidaan, mutta toisaalta meillä on oma pelitapamme, johon uskomme. BK ei ole yhden miehen joukkue, kuten tiukka puolustus kertoo, eikä meidänkään sotamme yhtä miestä kaipaa, Lehtonen lopetti päättäväisesti viitaten Iiro Aallon mahdolliseen puuttumiseen.

Iirojen tiedotteesta / UrheiluRauma


Takaisin edelliselle sivulle


Pallo-Iirot ry - logo

Pallo-Iirot - 2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011

Ottelut kaudella 2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



FC Jazzin maalivahtiosasto täytetty

FC Jazzin maalivahtiosasto täytetty

Maalivahtivalmentaja Vili-Verneri Virtanen ja päävalmentaja Tero Suonperä pääsevät hyvillä mielin joulun viettoon, kun FC Jazzin maalivahtiosasto täydentyy kahdella maalivahdilla.

Lue lisää
Ville Ulanen on FC Jazzin uusi päävalmentaja

Ville Ulanen on FC Jazzin uusi päävalmentaja

FC Jazz heitti verkot vesille ja naarasi Ville Ulasen uudeksi päävalmentajaksi.

Lue lisää
Juuso Rantala jatkaa MuSan riveissä

Juuso Rantala jatkaa MuSan riveissä

Juuso Rantala on sopinut vuoden jatkosopimuksen Musan Salaman kanssa.

Lue lisää
Jussi Välilä johtaa MuSan linjaa myös ensi vuonna

Jussi Välilä johtaa MuSan linjaa myös ensi vuonna

Jussi Välilä jatkaa MuSassa kauden 2021 kestävällä sopimuksella.

Lue lisää
MuSan taustaryhmä kasassa - Seth Ablade avustavaksi valmentajaksi

MuSan taustaryhmä kasassa - Seth Ablade avustavaksi valmentajaksi

Syksyllä uuden sopimuksen Musan Salaman päävalmentajaksi kirjoittanut Ville Ulanen on saanut tuekseen nyt täyden taustaryhmän. Joukkueen toiseksi valmentajaksi tulee FC Jazzista syksyllä vapautettu Seth Ablade.

Lue lisää
Jari Pyykölä liittyy FC Jazzin valmennukseen

Jari Pyykölä liittyy FC Jazzin valmennukseen

Edellisen kerran Poriin lähes 25-vuotta sitten saapunut vaatimaton valmentaja kyseli FC Jazzin silloiselta organisaatiolta, olisiko hänelle mahdollisesti valmennustöitä Porissa. Neuvottelujen jälkeen FC Jazz kiinnitti Pyykölän ja vuonna 1996 Porissa juhlittiin seuran toista Suomen mestaruutta kauden viimeisen pelin jälkeen Pietarsaaressa.

Lue lisää