Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Viiden maalin TPV kuritti FC Jazzia

 

Viiden maalin TPV kuritti FC Jazzia


TPV löylytti FC Jazzia 5-1 ottelussa, jossa punapaidoille vihellettiin peräti kolme rangaistuspotkua.

Porilaisvieraat olivat maanantaina vielä Jazz-tunnelmissa. Vaikka joukkue sai ajoittain tekopaikkoja ja vaikka kuinka monta kulmapotkua, oli ryhmän terävyys täysin kateissa kentän molemmissa päissä.

- Surkea esitys meiltä. Lukemat olivat ne, mitkä ansaittiinkin. Näytti, että miehet ovat olleet pitkään Jazzeilla, porilaisten vaitonainen valmentaja Risto Virtanen noitui.

Vahvasti molemmat jaksot aloittanut TPV karkasi johtoon jo yhdeksännellä minuutilla. Juuso Tuovinen keskitti päätyrajalta yli koko puolustuksen ja Arto Lindberg puski takatolpalta pallon sisään. Tämä olikin TPV:n ainoa pelitilannemaali ottelussa.

Jakson puolivälin jälkeen FC Jazz sai otetta, mutta Rami Ahosen lauottua parhaasta tilanteesta ohi synkkeni porilaistaivas 38. minuutilla. Sami Kriikkulan veto Juuso Ollikaisen syötöstä pysähtyi eteen liukuneen puolustajan Jukka Ranteen käteen.

Rangaistuspotku oli selviö, mutta erotuomari Atte Jussila nosti Ranteelle myös punaisen kortin. Tuomio oli sääntöjenmukainen, mutta kova tilanteeseen nähden.

Juuso Ollikainen laukoi pilkulta lukemiksi 2-0. Arto Lindbergilla oli vielä huippupaikka lisätä johtoa juuri ennen taukoa, mutta heikko yritys karkasi yli.

Toisen jakson TPV aloitti vahvasti ja maalivahti Jyri Nieminen sai töitä tehdäkseen. Maalit tulivat taas pilkuilta ja niitä TPV sai lyhyellä aikaa kaksi.

Ensin Jari Nikkilää rikottiin ja Sami Kriikkula ampui varmasti 3-0. Hetkeä myöhemmin Juuso Ollikainen haastoi ja hänet kaadettiin selvästi. Ollikainen itse ampui pelin toisen osumansa ja peli oli jo 4-0.

Seuraava TPV:n osuma tuli vapaapotkusta, jonka hankki jälleen vaikeuksia vieraille aiheuttanut Ollikainen. Juuso Tuovinen sijoitti 20 metristä kauniisti alakulmaan 5-0.

Mamadou Konaten kovan vedon upeasti torjunut Vili-Oskar Laaksonen sai antautua TPV:n maalilla lopulta hetki ennen loppua. Sekou Konaten kierteinen nosto takakulmaan yllätti Laaksosen ja rikkoi tämän nollapelin.

Voitto nosti TPV:n kahdeksanneksi FC Jazzin ohi. Tamperelaisten peli kulki maanantaina iloisesti, kun vieraiden puolustuksesta löytyi runsaasti aukkoja.

- Syöttöpeliä on yritetty parantaa ja nyt se kulki jo paremmin. Tänään tuli hyviä kombinaatioita, valmentaja Mourad Seddiki kiitteli.

Vahvasti oikean puolustajan tontilla esiintyneen Jari Nikkilän paluu kentille oli myös ilonaihe. Jobin postia tuli sen sijaan Jaakko Rönkön ja Jarkko Vesapuiston paluista. Rönkkö kesti kentällä vain reilut kymmenen minuuttia, ja Vesapuisto tuli kipeytyneen nilkan vuoksi vaihtoon toisella jaksolla.

TPV:n tiedotteesta / UrheiluTampere


Takaisin edelliselle sivulle


Tampereen Pallo-Veikot - logo

TPV - 2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011

Ottelut kaudella 2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



FC Jazzin maalivahtiosasto täytetty

FC Jazzin maalivahtiosasto täytetty

Maalivahtivalmentaja Vili-Verneri Virtanen ja päävalmentaja Tero Suonperä pääsevät hyvillä mielin joulun viettoon, kun FC Jazzin maalivahtiosasto täydentyy kahdella maalivahdilla.

Lue lisää
Ville Ulanen on FC Jazzin uusi päävalmentaja

Ville Ulanen on FC Jazzin uusi päävalmentaja

FC Jazz heitti verkot vesille ja naarasi Ville Ulasen uudeksi päävalmentajaksi.

Lue lisää
Juuso Rantala jatkaa MuSan riveissä

Juuso Rantala jatkaa MuSan riveissä

Juuso Rantala on sopinut vuoden jatkosopimuksen Musan Salaman kanssa.

Lue lisää
Jussi Välilä johtaa MuSan linjaa myös ensi vuonna

Jussi Välilä johtaa MuSan linjaa myös ensi vuonna

Jussi Välilä jatkaa MuSassa kauden 2021 kestävällä sopimuksella.

Lue lisää
MuSan taustaryhmä kasassa - Seth Ablade avustavaksi valmentajaksi

MuSan taustaryhmä kasassa - Seth Ablade avustavaksi valmentajaksi

Syksyllä uuden sopimuksen Musan Salaman päävalmentajaksi kirjoittanut Ville Ulanen on saanut tuekseen nyt täyden taustaryhmän. Joukkueen toiseksi valmentajaksi tulee FC Jazzista syksyllä vapautettu Seth Ablade.

Lue lisää
Jari Pyykölä liittyy FC Jazzin valmennukseen

Jari Pyykölä liittyy FC Jazzin valmennukseen

Edellisen kerran Poriin lähes 25-vuotta sitten saapunut vaatimaton valmentaja kyseli FC Jazzin silloiselta organisaatiolta, olisiko hänelle mahdollisesti valmennustöitä Porissa. Neuvottelujen jälkeen FC Jazz kiinnitti Pyykölän ja vuonna 1996 Porissa juhlittiin seuran toista Suomen mestaruutta kauden viimeisen pelin jälkeen Pietarsaaressa.

Lue lisää