Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Pallo-Iiroille kaksi tärkeää jatkosopimusta

 

Pallo-Iiroille kaksi tärkeää jatkosopimusta


Joukkueen tämän kauden paras maalintekijä, 21 osuman Juho Patola, ja runkolaituri Nico Rinne ovat laittaneet nimensä alle jatkopahveihin. Patola allekirjoitti kaksivuotisen ja Rinne yksivuotisen diilin.

Patolan maalimäärä on varmasti herättänyt huomiota ylemmilläkin sarjatasoilla. Hyökkääjän jatkosopimus on kuitenkin tietynlainen kiitos ja osoitus tyytyväisyydestä.

- Olen saanut Pantsen aikana luottamusta ja peliaikaa. Harjoittelun ja pelien kautta viimeistelyyn on löytynyt tarvittua rauhallisuutta ja päämäärää, Patola kertoi.

Patola opiskelee Porissa, mutta edes Ykkösessä pelaava PoPa ei ohittanut Pallo-Iiroja hyökkääjän puntarissa.

- Satakunnassa ei ole Pallo-Iiroja parempaa seuraa ja joukkuetta pelata, Patola taustoitti sopimuksen solmimisen syitä.

Rinteellä riittää nälkää

Samat sanat huomion herättämisestä pätevät Rinteeseenkin. Nopea ja taitava laitahyökkääjä on kuulunut Lehtosen avauskokoonpanon vakiokalustoon ja ainekset tilastoissa loistamiseen ovat olemassa. Rinteen uran seuraava askel on loppusilauksen päässä.

- Olen saanut hyvässä valmennuksessa paljon vastuuta ja nimenomaan hyökkäyspäässä. Kausi ei ole kuitenkaan tehojen osalta ollut mitä oli toiveissa, joten nälkää löytyi tehdä vuoden jatko, Rinne valotti tuntemuksiaan.

- Tottakai, jos ensi kausi menee hyvin ja niitä tehoja alkaa löytyä, niin ei ole mahdottomuus, että koittaisi jossain ylempänäkin.

Siksi molempien sopimuksiin onkin sorvattu pykälä, joka mahdollistaa siirtymisen Veikkausliigaan mikäli mahdollisuus ilmenee.

Lehtonen erittäin tyytyväinen

Pallo-Iirojen päävalmentaja Pasi Lehtonen on erittäin tyytyväinen, että kaksi Kakkosen tasolla kivikovaa pelaajaa halusi sitoutua jatkamaan seurassa.

- On tietenkin valmentajalle hieno tilanne, että saa kaksi avainpelaajaa sitoutumaan ensi kauteen jo tässä vaiheessa.

- Molemmilla on tinkimätön asenne tehdä töitä ja halua kehittyä. Sellaisien pelaajien kanssa on ilo työskennellä ja yrittää auttaa heitä tavoitteissaan. Tavoitteena on nousta lähivuosina, jossei jo tänä vuonna Ykköseen. Nämä sopimukset olivat askel kohti sitä tavoitetta ja toivon, että Juhon ja Nicon sitoutuminen palkitaan nousulla ja näyttömahdollisuudella Ykkösessä, Lehtonen sanaili.

UrheiluRauma


Takaisin edelliselle sivulle


Pallo-Iirot ry - logo

Pallo-Iirot - 2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011

Ottelut kaudella 2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



FC Jazzin maalivahtiosasto täytetty

FC Jazzin maalivahtiosasto täytetty

Maalivahtivalmentaja Vili-Verneri Virtanen ja päävalmentaja Tero Suonperä pääsevät hyvillä mielin joulun viettoon, kun FC Jazzin maalivahtiosasto täydentyy kahdella maalivahdilla.

Lue lisää
Ville Ulanen on FC Jazzin uusi päävalmentaja

Ville Ulanen on FC Jazzin uusi päävalmentaja

FC Jazz heitti verkot vesille ja naarasi Ville Ulasen uudeksi päävalmentajaksi.

Lue lisää
Juuso Rantala jatkaa MuSan riveissä

Juuso Rantala jatkaa MuSan riveissä

Juuso Rantala on sopinut vuoden jatkosopimuksen Musan Salaman kanssa.

Lue lisää
Jussi Välilä johtaa MuSan linjaa myös ensi vuonna

Jussi Välilä johtaa MuSan linjaa myös ensi vuonna

Jussi Välilä jatkaa MuSassa kauden 2021 kestävällä sopimuksella.

Lue lisää
MuSan taustaryhmä kasassa - Seth Ablade avustavaksi valmentajaksi

MuSan taustaryhmä kasassa - Seth Ablade avustavaksi valmentajaksi

Syksyllä uuden sopimuksen Musan Salaman päävalmentajaksi kirjoittanut Ville Ulanen on saanut tuekseen nyt täyden taustaryhmän. Joukkueen toiseksi valmentajaksi tulee FC Jazzista syksyllä vapautettu Seth Ablade.

Lue lisää
Jari Pyykölä liittyy FC Jazzin valmennukseen

Jari Pyykölä liittyy FC Jazzin valmennukseen

Edellisen kerran Poriin lähes 25-vuotta sitten saapunut vaatimaton valmentaja kyseli FC Jazzin silloiselta organisaatiolta, olisiko hänelle mahdollisesti valmennustöitä Porissa. Neuvottelujen jälkeen FC Jazz kiinnitti Pyykölän ja vuonna 1996 Porissa juhlittiin seuran toista Suomen mestaruutta kauden viimeisen pelin jälkeen Pietarsaaressa.

Lue lisää