Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

TPS avasi voitolla European Trophyn

 

TPS avasi voitolla European Trophyn


TPS pelasi sunnuntaina ensimmäisen ottelunsa European Trophyssa ja kaatoi HC Slavia Prahan vähämaalisessa ottelussa lukemin 2-0. Avauserä oli maaliton, mutta TPS osui kertaalleen sekä toisessa että kolmannessa erässä.

Maalinteossa onnistuivat Ilveksestä TPS:ään täksi kaudeksi siirtynyt Marko Anttila ja kiekon tyhjiin kaksi sekuntia ennen pelin päätöstä iskenyt tshekkisentteri Tomas Plihal.

Kaikkineen kotijoukkue hallitsi peliä, mutta vieraat saivat luotua paremmat paikat. TPS:n maalilla torjunut Marek Schwarz piti maalinsa puhtaana ja takasi näin voiton kotijoukkueelle.

- Kyllähän se näytti siltä, että meillä oli ensimmäinen peli ja vastustajalla vähän enemmän tuntumaa. Olimme ehkä fyysisesti vahvempia, TPS:n päävalmentaja Pekka Virta kommentoi.

- Ylivoima paranee peli peliltä, ja nytkin saatiin paikkoja luotua ihan hyvin. Ja maalivahtipeli on aina hyvää, jos nollat pidetään.

European Trophy jatkuu TPS:n osalta torstaina kotiottelulla Elitserienin hallitsevaa mestaria Färjestads BK:ta vastaan.

UrheiluTurku


Takaisin edelliselle sivulle


Turun Palloseura - logo

TPS - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Kovia tehoja ECHL-liigassa takonut Simon Pinard Ässiin

Kovia tehoja ECHL-liigassa takonut Simon Pinard Ässiin

Viime kaudella 73 tehopistettä iskenyt monipuolinen laitahyökkääjä saapuu Poriin yksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Kari Kalto täydentää Ässien valmennusryhmän

Kari Kalto täydentää Ässien valmennusryhmän

Liigassa HIFK:ssa, TPS:ssa sekä Ilveksessä valmentanut Kari Kalto siirtyy Ässiin.

Lue lisää
Petteri Nikkilä tuo kokemusta ja johtajuutta Ässiin

Petteri Nikkilä tuo kokemusta ja johtajuutta Ässiin

Yli 200 tehopistettä Liigassa iskenyt Petteri Nikkilä siirtyy Poriin.

Lue lisää
Danick Martel siirtyy Ässiin

Danick Martel siirtyy Ässiin

HPK:ssa tehokkaasti edelliskaudella pelannut hyökkääjä saapuu Poriin yksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Oskar Nilsson Ässien puolustukseen

Oskar Nilsson Ässien puolustukseen

Ässät tehnyt yksivuotisen pelaajasopimuksen Oskar Nilssonin kanssa. 34-vuotias puolustaja saapuu Poriin Ruotsin pääsarjasta Skellefteå AIK:in riveistä.

Lue lisää
Petteri Riihinen Ässien puolustukseen

Petteri Riihinen Ässien puolustukseen

Kaksinkertainen SM-hopeamitalisti saapuu Poriin ottamaan seuraavaa askelta urallaan.

Lue lisää