Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

FC Espoo jälleen vierasmatkalle – vuorossa Kotka

 

FC Espoo jälleen vierasmatkalle – vuorossa Kotka


FC Espoo kohtaa maanantain Ykkösen ottelussaan FC KooTeePeen. Joukkueiden kevään kohtaaminen päättyi 1-1-tasatulokseen. Arto Tolsa Areenalla pelattava ottelu alkaa klo 18.30.
Espoo kiri kesäkuun alussa pelatussa ottelussa tasatuloksen Juuso Rantasen aivan viime hetken maalilla. Tulos oli kuitenkin vähintäänkin ansaittu.
- Kotka on perinteinen futiskaupunki, joten tiedossa on ainakin kiihkeä kotiyleisö. Edessä on varmasti jälleen tiukka vääntö niin kuin ensimmäiselläkin kerralla, valmentaja Petri Godenhjelm toteaa.
Kotkailaiset majailevat sarjan keskikastissa 26 pisteellä. Espoo-valmentaja nostaa hyökkäysduon vastustajan vaarallisimmaksi aseeksi.
- Santala-Ikävalko on kokenut kaksikko, jonka kanssa puolustuksemme saa painia oikein kunnolla.
Espoo on viisi tappiota peräkkäinen, joista varsinkin kolme viimeistä oli niin sanottuja kuuden pisteen otteluita. Viime kierroksella joukkueella oli paikat iskeä ensimmäisellä jaksolla HIFK:a vastaan, mutta lopulta vastustaja käytti tilanteensa ja vei pisteet 3-0-lukemin.
- Pakko myöntää, että tunnelma oli alkuviikosta apeahko. Nuorille pelaajille jokainen peli on kuitenkin kasvun paikka. Kausi pelataan loppuun asti, Godenhjelm vakuuttaa.
Toni Roschierin kunto on ennen maanantaita epävarma. Samuel Carter puolestaan ei ole pelikuntoinen. Niko Perera ja Davids Uhmo ovat myös poissa kokoonpanosta.

FC Espoon tiedotteesta / UrheiluEspoo


Takaisin edelliselle sivulle


F.C. Espoo - logo

F.C. Espoo - 2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011

Ottelut kaudella 2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut


Samuel Carter

Tiedot

Petri Godenhjelm

Tiedot

Toni Roschier

Tiedot


FC Jazzin maalivahtiosasto täytetty

FC Jazzin maalivahtiosasto täytetty

Maalivahtivalmentaja Vili-Verneri Virtanen ja päävalmentaja Tero Suonperä pääsevät hyvillä mielin joulun viettoon, kun FC Jazzin maalivahtiosasto täydentyy kahdella maalivahdilla.

Lue lisää
Ville Ulanen on FC Jazzin uusi päävalmentaja

Ville Ulanen on FC Jazzin uusi päävalmentaja

FC Jazz heitti verkot vesille ja naarasi Ville Ulasen uudeksi päävalmentajaksi.

Lue lisää
Juuso Rantala jatkaa MuSan riveissä

Juuso Rantala jatkaa MuSan riveissä

Juuso Rantala on sopinut vuoden jatkosopimuksen Musan Salaman kanssa.

Lue lisää
Jussi Välilä johtaa MuSan linjaa myös ensi vuonna

Jussi Välilä johtaa MuSan linjaa myös ensi vuonna

Jussi Välilä jatkaa MuSassa kauden 2021 kestävällä sopimuksella.

Lue lisää
MuSan taustaryhmä kasassa - Seth Ablade avustavaksi valmentajaksi

MuSan taustaryhmä kasassa - Seth Ablade avustavaksi valmentajaksi

Syksyllä uuden sopimuksen Musan Salaman päävalmentajaksi kirjoittanut Ville Ulanen on saanut tuekseen nyt täyden taustaryhmän. Joukkueen toiseksi valmentajaksi tulee FC Jazzista syksyllä vapautettu Seth Ablade.

Lue lisää
Jari Pyykölä liittyy FC Jazzin valmennukseen

Jari Pyykölä liittyy FC Jazzin valmennukseen

Edellisen kerran Poriin lähes 25-vuotta sitten saapunut vaatimaton valmentaja kyseli FC Jazzin silloiselta organisaatiolta, olisiko hänelle mahdollisesti valmennustöitä Porissa. Neuvottelujen jälkeen FC Jazz kiinnitti Pyykölän ja vuonna 1996 Porissa juhlittiin seuran toista Suomen mestaruutta kauden viimeisen pelin jälkeen Pietarsaaressa.

Lue lisää