Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

HJK porskuttaa ennätystahdissa

 

HJK porskuttaa ennätystahdissa


Veikkausliigan kauden 22. kierros pelattiin viikonloppuna ja sen myötä kaudesta 2011 on takana nyt tasan kaksi kolmannesta. Kärjessä porskuttaa jo pienellä karkumatkalla HJK, joka kaatoi maanantain klassikko-ottelussa Tehtaan kentällä Hakan 3-1.

HJK paitsi johtaa sarjataulukkoa on myös matkalla kohti ennätyksiä. HJK:lla on maanantain jälkeen koossa 59 tehtyä osumaa ja tasaisella vauhdilla Klubi yltää lähes 90 tehtyyn maaliin, jolla rikkoontuisi komeasti paitsi Veikkausliigan yhden kauden maaliennätys (Jazz 1993, 67 maalia) myös pääsarjaennätys (Haka 1960, 78 maalia).

Myös voittoennätykset ovat murskaantumassa. HJK rikkoi jo perättäisten kotivoittojen ennätyksen ja seilaa nyt jo 12 kotivoiton putkessa, joista 11 kuluvalla kaudella. HJK:lla on jäljellä vielä kuusi kotiottelua, joten yhden kauden kotivoittoennätys on myös vaarassa - HJK kaudella 1992 ja MYPA kaudella 2000 napsivat kumpikin 14 kotivoittoa samalla kaudella. Myös yhden kauden voittoennätys kaikkineen alkaa olla jo HJK:n ulottuvilla. Tampere United kirjasi kaudella 2001 tililleen 21 voittoa ja HJK on nyt jo yltänyt 19 voittoon.

Veikkausliigan tiedotteesta / UrheiluHelsinki


Takaisin edelliselle sivulle


Helsingin Jalkapalloklubi - logo

HJK - 2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011

Ottelut kaudella 2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



FC Jazzin maalivahtiosasto täytetty

FC Jazzin maalivahtiosasto täytetty

Maalivahtivalmentaja Vili-Verneri Virtanen ja päävalmentaja Tero Suonperä pääsevät hyvillä mielin joulun viettoon, kun FC Jazzin maalivahtiosasto täydentyy kahdella maalivahdilla.

Lue lisää
Ville Ulanen on FC Jazzin uusi päävalmentaja

Ville Ulanen on FC Jazzin uusi päävalmentaja

FC Jazz heitti verkot vesille ja naarasi Ville Ulasen uudeksi päävalmentajaksi.

Lue lisää
Juuso Rantala jatkaa MuSan riveissä

Juuso Rantala jatkaa MuSan riveissä

Juuso Rantala on sopinut vuoden jatkosopimuksen Musan Salaman kanssa.

Lue lisää
Jussi Välilä johtaa MuSan linjaa myös ensi vuonna

Jussi Välilä johtaa MuSan linjaa myös ensi vuonna

Jussi Välilä jatkaa MuSassa kauden 2021 kestävällä sopimuksella.

Lue lisää
MuSan taustaryhmä kasassa - Seth Ablade avustavaksi valmentajaksi

MuSan taustaryhmä kasassa - Seth Ablade avustavaksi valmentajaksi

Syksyllä uuden sopimuksen Musan Salaman päävalmentajaksi kirjoittanut Ville Ulanen on saanut tuekseen nyt täyden taustaryhmän. Joukkueen toiseksi valmentajaksi tulee FC Jazzista syksyllä vapautettu Seth Ablade.

Lue lisää
Jari Pyykölä liittyy FC Jazzin valmennukseen

Jari Pyykölä liittyy FC Jazzin valmennukseen

Edellisen kerran Poriin lähes 25-vuotta sitten saapunut vaatimaton valmentaja kyseli FC Jazzin silloiselta organisaatiolta, olisiko hänelle mahdollisesti valmennustöitä Porissa. Neuvottelujen jälkeen FC Jazz kiinnitti Pyykölän ja vuonna 1996 Porissa juhlittiin seuran toista Suomen mestaruutta kauden viimeisen pelin jälkeen Pietarsaaressa.

Lue lisää