Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Josba lauantaina Kooveen vieraaksi

 

Josba lauantaina Kooveen vieraaksi


Kooveen miesten edustusjoukkue pelaa kauden ensimmäisen kotiottelunsa lauantaina Kaukajärvellä. Salibandyliigaa on nyt pelattu viikon ajan ja Kooveella on toistaiseksi kasassa voitto ja tappio. Vastaan asettuva Josba on esiintynyt vasta kertaalleen ja hävisi avausottelunsa karusti 0-7.

Vierasjoukkueen kaudesta on povattu vaikeata ja se ei ole ihme, kun miettii kuinka suuria menetyksiä joukkue koki kesän aikana. Kaiken kaikkiaan nykyjoukkue on keski-iältään hyvin nuori ja kokematonkin. Kuitenkin liikkeeltään alati vaarallinen joukkue. Josba kuuluu liigassa siihen kategoriaan, joka pyrkii mahdollisimman aktiiviseen pelitapaan eikä joukkuetta voidamissään nimessä  aliarvioida. Kauden alku voi olla kangertelevaa, mutta Josballa on ollut tapana parantaa otteitaan kauden mittaan.

Josban maalilla aloittanee Mikko Kähkönen. Puolustuksen tukipilareina toimivat Tomi Lautanen, Juhana Särkelä ja Iikka Voutilainen. Joukkueen hyökkäyspää on melko nuori, mutta löytyy joukosta muutama kokeneempikin "sarjajyrä". Tatu Eronen on ollut viime vuosina yksi liigan vaarallisimmista hyökkääjistä. Jyri Perokorpikin tulee ottaa kiinni erityisen tarkasti. Joukkuetta valmentaa vanha kettu Antti Ruokonen.

-Josballa on tälläkin kaudella erittäin aktiivinen pelitapa. Ensimmäisessä ottelussa joukkue meni liian syvälle päätyyn. Täytyy olla hereillä, koska joukkue kääntää peliä hyvin. Eronen on yksi liigan vaarallisimpia sektori-pelaajia tällä hetkellä, kommentoi Kooveen päävalmentaja Arto Riihimäki vierasjoukkueen nykytilaa.

Kotivoitto tekisi erittäin hyvää

Kooveen kausi on lähtenyt pelillisesti varsin hyvin käyntiin, vaikka ennen kautta koettiin suuriakin mullistuksia. Joukkueella on ollut mustatkin hetkensä ensimmäisissä otteluissa, mutta kokonaiskuva on ollut iloisen hyökkäysvetoinen. Toki pieniä viilauksia joudutaan tekemään koko ajan kauden mittaan.  Positiivista on ollut kahdessa ensimmäisessä pelissä laaja onnistujien kirjo. Lisäksi se, että joukkue ei ole kummassakaan alkukauden pelissä lopettanut pelaamista liian aikaisin, vaan taistellut täydellä höyryllä aina loppuun asti. Pitkällä kaudella tämä on joukkueelle tärkeä ase.

Maalilla aloittanee Olli Tuomarla, ellei mitään ihmeellisiä loukkaantumisia satu. Puolustuksessa ensimmäisten otteluiden vahvin nimi on ollut järkälemäinen Tapio Kinnunen. Mikko Stenfors on myös aloittanut vakuuttavasti. Hyökkäyspäässä uudet Aapo Mutanen, Eemeli Salin ja Paul Kotilainen ovat saaneet juonen päästä kiinni. Miro Lehtinen avasi kauden pistetilinsä ja taitavalta nuorelta voidaan odottaa enemmänkin kauden vanhetessa. Kaikkiaan palikat ovat lähtökohtaisesti varsin kohdallaan, jos suurempia möhläyksiä ei satu.

-Hyvillä fiiliksillä lähdetään. Pelit paranee kyllä kauden mittaan. Tässä nyt halutaan alkuun koittaa kaikenlaista. Meillä on kuitenkin tasaisen hyvä nippu pelaajia. Lauantaina saadaan mitä todennäköisimmin kaikki jalkeille, kommentoi Riihimäki oman joukkueensa nykytilaa.

Koovee viettää lauantaina myös Koovee-päivää, joka alkaa jo kello 13 lauantaina. Spiral-hallilla on erinäistä ohjelmaa päivän mittaan ja ilta huipentuu klo 19 alkavaan Koovee-Josba-otteluun. Tervetuloa!

Kooveen tiedottteesta / UrheiluTampere


Takaisin edelliselle sivulle


KOO-VEE - logo

KOO-VEE - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Kaksi uutta pelaajaa Karhuihin

Kaksi uutta pelaajaa Karhuihin

Henri Aallonen ja Elmo Limma siirtyvät Karhuihin kaudeksi 2025–2026.

Lue lisää
Karhujen Vertti Rautavan kausi pakettiin

Karhujen Vertti Rautavan kausi pakettiin

Karhujen puolustaja Vertti Rautavan kausi päättyi ennen aikojaan polvivammaan. Lappeenrannassa tullut vamma vaatii leikkausta ja se pitää Rautavan pois kaukalosta tämän kauden osalta.

Lue lisää
Henry Stenfors Karhujen paitaan

Henry Stenfors Karhujen paitaan

Porilaisjoukkue vahvistaa puolustustaan, kun seuran oma kasvatti Henry Stenfors palaa Saksasta joukkueen riveihin. Stenforsin sopimus kattaa loppukauden lisäksi myös ensi kauden.

Lue lisää
Voittoputkessa seilaava M-Team lauantaina Poriin

Voittoputkessa seilaava M-Team lauantaina Poriin

Karhujen ottelut jatkuvat Inssi-divarissa lauantaina kotiottelun merkeissä. Vastaansa porilaisryhmä saa sarjakakkosena majailevan M-Teamin. Ottelu KUMEKO Areenalla alkaa kello 15.

Lue lisää
Karhujen hyökkäykseen vahvistusta

Karhujen hyökkäykseen vahvistusta

Inssi-divarissa pelaava Karhut on tehnyt toistaiseksi voimassa olevan lainasopimuksen Jyväskylän Happeeta edustaneen Julius Tuomisen kanssa. Keskushyökkääjänä pelaava 23-vuotias Tuominen on pelannut Karhuissa viimeksi kaudella 2021-22.

Lue lisää
Divarin lokakuun kuukauden pelaajat ovat Eero Vanhatalo ja Saana Lenkkeri

Divarin lokakuun kuukauden pelaajat ovat Eero Vanhatalo ja Saana Lenkkeri

Lokakuun kuukauden pelaajiksi on valittu Inssi-Divarissa Karhujen Eero Vanhatalo ja naisten Divarissa SBS Wirmon Saana Lenkkeri.

Lue lisää