Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Isku-Volley Cupin finaaliin

 

Isku-Volley Cupin finaaliin


Tampereen Isku-Volley eteni lentopalloilun Suomen Cupin finaaliin. Isku-Volley kaatoi välierissä Oulun Ettan otteluvoitoin 2-0 ja kohtaa finaalissa Team Lakkapään Rovaniemeltä. Suomen Cupin finaali pelataan sunnuntaina 8.1.2012 Vantaalla.

Isku-Volley voitti perjantaina pelatussa toisessa välieräottelussa Ettan Oulussa erin 3-2 (25-19, 22-25, 25-20, 22-25, 15-10). Isku-Volleyn paras pistemies oli kapteeni Tuomas Tihinen (25/+13). Tihinen iski vastustajan kenttään peräti 8 ässäsyöttöä.

- Viidennen erän alku ratkaisi pelin meille. Tuomas Tihisellä oli huikea syöttövuoro ja peli katkesi siihen. Muuten pelasimme kohtalaisen hyvin, välillä peli hieman ailahteli. Voitto ja finaalipaikka oli kuitenkin tärkein asia, ja nyt on mukava päästä joulutauolle, Iskun valmentaja Jussi Heino totesi.

Suomen Cupin välieräottelu päättää Isku-Volleyn syyskauden ja edessä on ansaittu joulutauko. Seuraava Mestaruusliigakamppailu pelataan Pyynikillä loppiaisena 6.1.2012, jolloin vastaan asettuu Pielaveden Sampo.

Isku-Volleyn tiedotteesta / UrheiluTampere


Takaisin edelliselle sivulle




Kehoe ja Burdine tammikuun pelaajat Mestaruusliigassa

Kehoe ja Burdine tammikuun pelaajat Mestaruusliigassa

Tappiottoman Kokkolan Tiikereiden passari Steven Kehoe ja naistenliigakakkosen HPK:n yleispelaaja Keao Burdine on valittu lentopallon Mestaruusliigan tammikuun Kuukauden pelaajiksi.

Lue lisää
Kärkipari vastakkain miesten Suomen Cupissa

Kärkipari vastakkain miesten Suomen Cupissa

Miesten lentopallon Suomen Cupin välieräparien arpa oli oikukas. Se heitti Hämeenlinnassa tapahtuneessa arvonnassa vastakkain liigan kärkikaksikon Kokkolan Tiikerit ja VaLePan.

Lue lisää
Esko ja Jokinen marraskuun pelaajat Mestaruusliigassa

Esko ja Jokinen marraskuun pelaajat Mestaruusliigassa

Marraskuun pelaajiksi lentopallon Mestaruusliigassa on valittu VaLePan passari Antti Esko ja LP Viestin keskitorjuja Kaisa Jokinen.

Lue lisää
Pasi Sydänlammi valittiin Lentopalloliiton puheenjohtajaksi

Pasi Sydänlammi valittiin Lentopalloliiton puheenjohtajaksi

Lentopalloliiton uudeksi puheenjohtajaksi valittiin sunnuntaina Tampereella yksimielisesti Pasi Sydänlammi Seinäjoelta.

Lue lisää
Lentopallo saa upeasti lisää näkyvyyttä MTV:n tarjonnassa

Lentopallo saa upeasti lisää näkyvyyttä MTV:n tarjonnassa

Lentopallo saa lauantaina alkavalla Mestaruusliigan sarjakaudella upeasti lisää näkyvyyttä MTV:n tarjonnassa.

Lue lisää
Lentisliigassa kolminkertainen runkosarja ensi kaudella

Lentisliigassa kolminkertainen runkosarja ensi kaudella

Lentopallon miesten Mestaruusliigassa pelataan ensi kaudella kolminkertainen runkosarja, mikä tarkoittaa kullekin 12 liigajoukkueelle 33 peliä runkosarjassa.

Lue lisää