Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

M-Teamillä edessä kahden ottelun viikonloppu

 

M-Teamillä edessä kahden ottelun viikonloppu


M-Teamin miesten liigajoukkueella on edessä kahden ottelun viikonloppu, kun joukkue matkaa loppiaisperjantaina Poriin ja lauantaina saa Joensuusta vieraita kotihalliinsa. Miesten Salibandyliigan runkosarjaa on jäljellä vielä yli kolmannes, mutta tuleva viikonloppu antaa vahvasti suuntaa sarjataulukon häntäpään osalta.

Perjantaina Poriin

Porin Urheilutalolla vastaan asettuu parin vuoden takainen liiganousija FBT Pori. Ensimmäisellä kierroksella joukkueet pelasivat tasaisen ottelun, josta porilaiset kuitenkin hakivat kauden avausvoittonsa yhden maalin erolla 7-6. FBT Porin tehokkaimpina ovat häärineet Miikka Läntinen (18+3) ja Rami Prokki (4+16). Porin maalivahdeista Jarkko Saastamoiselle on kertynyt peliminuutteja kolleegaansa enemmän torjuntaprosentilla 73,97%. Joukkueen Veikkauspörssipisteet ovat kuitenkin kiertäneet tehokaksikkoa, sillä korkeammalle on arvostettu Jarkko Saastamoisen (7pistettä), Tatu Ruohosen (7), Benjamin Lepolan (5) ja Juho Miilunpalon (5) suoritukset.

Vastassa on liigan toiseksi tehokkain ylivoima. Jäähyboksista kannattaa vieraiden pysyä poissa sillä vastassa on tuloksellista ylivoimaa pelaava porilaisjoukkue. Häntäpään joukkueeksi FBT Pori viimeistelee ylivoimalla koko sarjan toiseksi tehokkaimmin, kun ylivoimamaalin syntyy kuluu keskimäärin 2 minuuttia ja 42 sekuntia. M-Teamin vastaava luku on yli kuusi minuuttia.

Alivoimalla porilaiset antautuvat liigassa helpoiten, sillä alivoimalla joukkue ei pysty varjelemaan omaa maalia kolmea minuuttia pidempään. M-Teamin taistellessa puolestaan lähes kaksi kahden minuutin rangaistusta ilman takaiskuja.

FBT Pori kohtasi joulun jälkeen vieraissa TPS:n ja hävisi hurlumhei-lukemin 11-7. Myös M-Team otti takkiin uudenvuodenaattona pelatussa ottelussa Classicia vastaan. Nyt edessä on kuitenkin toisen asteen mittelö, sillä voitolla joukkueet ottavat pientä pesäeroa toisiinsa. Perjantaina tullaan näkemään erittäin tiukka ja tulinen taisto sarjapisteistä.

Lauantaina Rusalle vieraita Joensuusta

M-Teamin seurahistorian ensimmäinen voitto miesten Salibandyliigassa tuli Joensuusta 15.10.2011, kun Josba kaatui jatkoajalla lukemin 7-6. Nyt kuuden ottelun tappioputkessa pelaava Josba hävisi joulun jälkeen yhden maalin erolla NST:lle ja joukkueen edellinen voitto on 12.11.2011, kuin myös M-Teaminkin. M-Team on kuitenkin tämän jälkeen onnistunut nipistämään pisteen Tapanilan Erältä.

Josba on voittanut pelaamalla kolme ottelua sekä yhden kabinettipäätöksellä. M-Teamin saldo on kaksi voittoa ja yksi tasapeli. Josban tehokkaimpia ovat olleet Jyri Perokorpi (8+8) ja Juhana Särkelä (9+6).

M-Teamin viime pelien hahmona on häärinyt Julius Jousi. Edellisessä ottelussa Classicia vastaan Aake Eronen tarjoili muutaman ovelan syötön, joista Jousi laukoi kaksi osumaa. Hyökkäyspäässä kovaa työtä tekevät myös Sampo Laukkala ja Mikko Soini, joilta on lupa odottaa maalihanojen aukeamista viikonlopun otteluissa. Puolustuspäässä tarvitaan Lari Lundströmin, Lauri Huuskon ja Timo Elomaan johdolla tiivistä ja uhrautuvaa peliä, sillä tavoitteena on neljän pisteen viikonloppu.

Perjantaina 18.00 FBT Pori – M-Team

Lauantaina 16.00 M-Team – Josba

M-Teamin tiedotteesta / UrheiluHelsinki


Takaisin edelliselle sivulle


Helsingin M-Team ry - logo

Helsingin M-Team - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Kaksi uutta pelaajaa Karhuihin

Kaksi uutta pelaajaa Karhuihin

Henri Aallonen ja Elmo Limma siirtyvät Karhuihin kaudeksi 2025–2026.

Lue lisää
Karhujen Vertti Rautavan kausi pakettiin

Karhujen Vertti Rautavan kausi pakettiin

Karhujen puolustaja Vertti Rautavan kausi päättyi ennen aikojaan polvivammaan. Lappeenrannassa tullut vamma vaatii leikkausta ja se pitää Rautavan pois kaukalosta tämän kauden osalta.

Lue lisää
Henry Stenfors Karhujen paitaan

Henry Stenfors Karhujen paitaan

Porilaisjoukkue vahvistaa puolustustaan, kun seuran oma kasvatti Henry Stenfors palaa Saksasta joukkueen riveihin. Stenforsin sopimus kattaa loppukauden lisäksi myös ensi kauden.

Lue lisää
Voittoputkessa seilaava M-Team lauantaina Poriin

Voittoputkessa seilaava M-Team lauantaina Poriin

Karhujen ottelut jatkuvat Inssi-divarissa lauantaina kotiottelun merkeissä. Vastaansa porilaisryhmä saa sarjakakkosena majailevan M-Teamin. Ottelu KUMEKO Areenalla alkaa kello 15.

Lue lisää
Karhujen hyökkäykseen vahvistusta

Karhujen hyökkäykseen vahvistusta

Inssi-divarissa pelaava Karhut on tehnyt toistaiseksi voimassa olevan lainasopimuksen Jyväskylän Happeeta edustaneen Julius Tuomisen kanssa. Keskushyökkääjänä pelaava 23-vuotias Tuominen on pelannut Karhuissa viimeksi kaudella 2021-22.

Lue lisää
Divarin lokakuun kuukauden pelaajat ovat Eero Vanhatalo ja Saana Lenkkeri

Divarin lokakuun kuukauden pelaajat ovat Eero Vanhatalo ja Saana Lenkkeri

Lokakuun kuukauden pelaajiksi on valittu Inssi-Divarissa Karhujen Eero Vanhatalo ja naisten Divarissa SBS Wirmon Saana Lenkkeri.

Lue lisää