Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

VaLePan kotitaika piti Loimun rutistuksen

 

VaLePan kotitaika piti Loimun rutistuksen


VaLePa ja Raision Loimu palasivat joulutauolta Sastamalassa isäntäjoukkueen vietyä pisteet suoraan kolmessa erässä 3-0 (25-23, 31-29, 25-16). VaLePa on voittanut kaikki kauden yhdeksän kotipeliään liigassa ja menettänyt kuuteen viimeiseen peliinsä Sylväällä vain yhden erän.

Perjantain ottelussa kaksi ensimmäistä erää oli puolin ja toisin hieman tahmeaa tauon jäljiltä. VaLePa sai kuitenkin pitkällä erätauolla karistettua kankeuden ja oli viimeisessä erässä selkeästi Loimua vahvempi.

- Hyvä tulos tauon jäljiltä. Torjuntapeli ja kova syöttö oli tänään voitomme suurimmat tekijät, VaLePan Ugis Krastins kertoi tyytyväisenä.

- Hieman oli nihkeää, mutta turha sitä on lähteä selittelemään. Ei ollut meidän paras päivä ja sillä siisti, tuumi Loimu-luotsi Tomi Lemminkäinen.

Loimu esitteli jälleen uuden liigapelaajan, kun 18-vuotias Markus Kaurto debytoi kentällä parin aloitussyötön verran.

UrheiluTurku


Takaisin edelliselle sivulle


Raision Loimu - logo

Loimu - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Kehoe ja Burdine tammikuun pelaajat Mestaruusliigassa

Kehoe ja Burdine tammikuun pelaajat Mestaruusliigassa

Tappiottoman Kokkolan Tiikereiden passari Steven Kehoe ja naistenliigakakkosen HPK:n yleispelaaja Keao Burdine on valittu lentopallon Mestaruusliigan tammikuun Kuukauden pelaajiksi.

Lue lisää
Kärkipari vastakkain miesten Suomen Cupissa

Kärkipari vastakkain miesten Suomen Cupissa

Miesten lentopallon Suomen Cupin välieräparien arpa oli oikukas. Se heitti Hämeenlinnassa tapahtuneessa arvonnassa vastakkain liigan kärkikaksikon Kokkolan Tiikerit ja VaLePan.

Lue lisää
Esko ja Jokinen marraskuun pelaajat Mestaruusliigassa

Esko ja Jokinen marraskuun pelaajat Mestaruusliigassa

Marraskuun pelaajiksi lentopallon Mestaruusliigassa on valittu VaLePan passari Antti Esko ja LP Viestin keskitorjuja Kaisa Jokinen.

Lue lisää
Pasi Sydänlammi valittiin Lentopalloliiton puheenjohtajaksi

Pasi Sydänlammi valittiin Lentopalloliiton puheenjohtajaksi

Lentopalloliiton uudeksi puheenjohtajaksi valittiin sunnuntaina Tampereella yksimielisesti Pasi Sydänlammi Seinäjoelta.

Lue lisää
Lentopallo saa upeasti lisää näkyvyyttä MTV:n tarjonnassa

Lentopallo saa upeasti lisää näkyvyyttä MTV:n tarjonnassa

Lentopallo saa lauantaina alkavalla Mestaruusliigan sarjakaudella upeasti lisää näkyvyyttä MTV:n tarjonnassa.

Lue lisää
Lentisliigassa kolminkertainen runkosarja ensi kaudella

Lentisliigassa kolminkertainen runkosarja ensi kaudella

Lentopallon miesten Mestaruusliigassa pelataan ensi kaudella kolminkertainen runkosarja, mikä tarkoittaa kullekin 12 liigajoukkueelle 33 peliä runkosarjassa.

Lue lisää