Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Oilers kylään maanantaina - Penttinen tekee paluun TPS-paitaan

 

Oilers kylään maanantaina - Penttinen tekee paluun TPS-paitaan


TPS:n tärkeä tammikuu jatkuu maanantaina kotiottelulla Espoon Oilersia vastaan. Joukkueiden ensimmäinen kohtaaminen päättyi syksyllä kaksijakoisten vaiheiden jälkeen Oilersin 9-8 voittoon. TPS johti kamppailua hieman ennen sen puolta väliä jo 2-6, mutta ottelun loppu sujui espoolaismerkeissä. Perttu Kytöhonka osaa odottaa aktiivista espoolaisryhmää.

- Jos oli FBT Pori tuossa reilu viikko sitten ehkä hieman passiivinen ryhmä, maanantaina tulee jalkoja ja aktiivisuutta satavarmasti vastaan.

Kytöhonka pitää Oilersia erittäin mielenkiintoisena vastustajana.

- Kaikkia joukkueita vastaan on omat haasteensa, niin Oilersiakin vastaan. Heidän vauhtipelinsä tekee pelivälineen kontrolloinnin haastavaksi ihan jo sitäkin kautta, että ottelun tempo nousee korkeaksi. Peli virtailee myös herkästi päästä päähän ja peliväline tuppaa vaihtaa omistajaa melko nopeasti. Näissä saumakohdissa on meidän isoimmat haasteemme, pallolla pitää pysyä.

TPS:n kokoonpano on elänyt vuodenvaihteen molemmin puolin. Alkukauden pääosin vuokralla FBC Turussa pelannut Matti Manninen siirtyi loppukaudeksi 1. divisioonan Steelersiin. Tulopuolella joukkue sai ensin Jere Jokisen takaisin sairaslistalta ja Janne Nurminen puolestaan palasi Suomeen Etelä-Koreasta. Nyt TPS-ryhmä täydentyy vielä tutulla miehellä, kun Jarkko Penttinen tekee ensiesiintymisensä tämän kauden TPS:n riveissä.

- Totta kai isoja miehiä meille. He kaikki ovat lähtökohtaisesti meidän kolmen pelaavan kentän kärkipään osaajia. Kukaan ei ole vielä täydessä iskussa, mutta erityisesti harjoituksissa on jo nähty positiivisesti millaista ryhtiä nämä kaverit kokonaisuuteen tuovat.

Salibandyliigan runkosarjaa on jäljellä kymmenen ottelua. Jokainen piste on pudotuspelipaikasta taistelevalle TPS:lle erittäin tärkeä.

- Se on selvä juttu, että meille jokainen ottelu on erittäin merkityksellinen. Tämä on kuitenkin näkynyt tekemisessä pelkästään positiivisesti. Uskon, että maanantaina nähdään erittäin väkevä TPS, päättää luottavainen Kytöhonka.

TPS-Oilers ma 9.1. klo 18.30, Caribia

TPS:n tiedotteesta / UrheiluTurku


Takaisin edelliselle sivulle


Turun Palloseura - logo

TPS - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Kaksi uutta pelaajaa Karhuihin

Kaksi uutta pelaajaa Karhuihin

Henri Aallonen ja Elmo Limma siirtyvät Karhuihin kaudeksi 2025–2026.

Lue lisää
Karhujen Vertti Rautavan kausi pakettiin

Karhujen Vertti Rautavan kausi pakettiin

Karhujen puolustaja Vertti Rautavan kausi päättyi ennen aikojaan polvivammaan. Lappeenrannassa tullut vamma vaatii leikkausta ja se pitää Rautavan pois kaukalosta tämän kauden osalta.

Lue lisää
Henry Stenfors Karhujen paitaan

Henry Stenfors Karhujen paitaan

Porilaisjoukkue vahvistaa puolustustaan, kun seuran oma kasvatti Henry Stenfors palaa Saksasta joukkueen riveihin. Stenforsin sopimus kattaa loppukauden lisäksi myös ensi kauden.

Lue lisää
Voittoputkessa seilaava M-Team lauantaina Poriin

Voittoputkessa seilaava M-Team lauantaina Poriin

Karhujen ottelut jatkuvat Inssi-divarissa lauantaina kotiottelun merkeissä. Vastaansa porilaisryhmä saa sarjakakkosena majailevan M-Teamin. Ottelu KUMEKO Areenalla alkaa kello 15.

Lue lisää
Karhujen hyökkäykseen vahvistusta

Karhujen hyökkäykseen vahvistusta

Inssi-divarissa pelaava Karhut on tehnyt toistaiseksi voimassa olevan lainasopimuksen Jyväskylän Happeeta edustaneen Julius Tuomisen kanssa. Keskushyökkääjänä pelaava 23-vuotias Tuominen on pelannut Karhuissa viimeksi kaudella 2021-22.

Lue lisää
Divarin lokakuun kuukauden pelaajat ovat Eero Vanhatalo ja Saana Lenkkeri

Divarin lokakuun kuukauden pelaajat ovat Eero Vanhatalo ja Saana Lenkkeri

Lokakuun kuukauden pelaajiksi on valittu Inssi-Divarissa Karhujen Eero Vanhatalo ja naisten Divarissa SBS Wirmon Saana Lenkkeri.

Lue lisää