Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Parmalla kahden kotipelin viikonloppu

 

Parmalla kahden kotipelin viikonloppu


Liedon Parman ottelut lentopallon ykkössarjan yläjatkosarjassa jatkuvat tulevana viikonloppuna kahdella kotiottelulla. Huippukovissa otteluissa Parma saa vastaansa laadukkailla pelaajamateriaaleilla ykkössarjan kärkisijoille tähtäävät sarjan ennakkosuosikit.

Lauantaina Lietohallin parketille astelee viime sunnuntaina Parman Joensuussa kukistanut Riento. Joensuulaisryhmä putosi viime kauden päätteeksi Mestaruusliigasta ykköseen ja tähtää nopeaan nousuun takaisin valtakunnan pääsarjaan.

Riennolla on laaja ja laadukas pelaajamateriaali. Rahaakin joukkueen rakentamiseen ja liigaan palaaamiseen on käytetty, sillä joukkueen nimilistalta löytyy liigakarsinnoissa suurin sallittu määrä ulkomaalaisvahvistuksia, eli kolme. Ulkomaalaisista latvilainen Eriks Baiks ja venäläinen Igor Jeliseev pelaavat yleispelaajina ja kuubalainen Luis Orlando Samuels hakkurina.

Mielenkiintoinen on myös Riennon passariosasto, jonka muodostavat nuori ja lupaava Joonas Ryhänen ja Turun seudulla lentopallo-oppinsa saanut Jari-Pekka Lund. Kauteen lähdettäessä kaksikon roolitus oli se, että Lund oli ykköspassari ja Ryhänen kakkonen, mutta kauden mittaan molemmat ovat saaneet hyvin peliaikaa. Lund on saanut lentopallo-oppinsa Varissuon Urheilijoissa ja hän on pelannut liigatasolla myös Raision Loimun riveissä.

Sunnuntaina Parma saa vastaansa vakuuttavasti läpi kauden esiintyneen Vaasan Kiiston. Vaasalaiset ovat vahvistaneet ennestään hyvää pelaajamateriaaliaan kauden kuluessa. Ensin riveihin liittyi virolainen Kristjan Jürima ja sitten vielä liigajyrät Juha Huhta ja Jarmo Viljamaa.

Turun seudulla tutuin Kiiston pelaajista on ehdottomasti Huhta, joka on pelannut usean kauden ajan Loimussa, jossa hän toimi myös joukkueen kapteenina. Muita liigaympyröitä seuranneille tuttuja nimiä ovat Jarmo Viljamaa, Saku Viljamaa sekä veljesparit Mika ja Juha-Matti Mäki-Valtari sekä Dmitri ja Kirill Borichev.

Parma lähtee molempiin viikonlopun otteluihin altavastaajana, mutta jo yläjatkosarjan avausviikonloppu osoitti, että lietolaisilla on hyvät mahdollisuudet haastaa kaikki ykkössarjan joukkueet. Ja tulihan Vaasan Kiiston runkosarjan ainoa tappio Lietohallissa lokakuussa.

Parman tiedotteesta / UrheiluTurku


Takaisin edelliselle sivulle




Kehoe ja Burdine tammikuun pelaajat Mestaruusliigassa

Kehoe ja Burdine tammikuun pelaajat Mestaruusliigassa

Tappiottoman Kokkolan Tiikereiden passari Steven Kehoe ja naistenliigakakkosen HPK:n yleispelaaja Keao Burdine on valittu lentopallon Mestaruusliigan tammikuun Kuukauden pelaajiksi.

Lue lisää
Kärkipari vastakkain miesten Suomen Cupissa

Kärkipari vastakkain miesten Suomen Cupissa

Miesten lentopallon Suomen Cupin välieräparien arpa oli oikukas. Se heitti Hämeenlinnassa tapahtuneessa arvonnassa vastakkain liigan kärkikaksikon Kokkolan Tiikerit ja VaLePan.

Lue lisää
Esko ja Jokinen marraskuun pelaajat Mestaruusliigassa

Esko ja Jokinen marraskuun pelaajat Mestaruusliigassa

Marraskuun pelaajiksi lentopallon Mestaruusliigassa on valittu VaLePan passari Antti Esko ja LP Viestin keskitorjuja Kaisa Jokinen.

Lue lisää
Pasi Sydänlammi valittiin Lentopalloliiton puheenjohtajaksi

Pasi Sydänlammi valittiin Lentopalloliiton puheenjohtajaksi

Lentopalloliiton uudeksi puheenjohtajaksi valittiin sunnuntaina Tampereella yksimielisesti Pasi Sydänlammi Seinäjoelta.

Lue lisää
Lentopallo saa upeasti lisää näkyvyyttä MTV:n tarjonnassa

Lentopallo saa upeasti lisää näkyvyyttä MTV:n tarjonnassa

Lentopallo saa lauantaina alkavalla Mestaruusliigan sarjakaudella upeasti lisää näkyvyyttä MTV:n tarjonnassa.

Lue lisää
Lentisliigassa kolminkertainen runkosarja ensi kaudella

Lentisliigassa kolminkertainen runkosarja ensi kaudella

Lentopallon miesten Mestaruusliigassa pelataan ensi kaudella kolminkertainen runkosarja, mikä tarkoittaa kullekin 12 liigajoukkueelle 33 peliä runkosarjassa.

Lue lisää