Bearsin edustusjoukkueen runko kasassa - valmentaja Yhdysvalloista
487021
Amerikkalainen jalkapallo
14.12.2009
|
Bearsin edustusjoukkueen runko kasassa - valmentaja Yhdysvalloista
|
Pori Bearsin kauden 2010 joukkue alkaa pikkuhiljaa muodostua. Pelaajarunko muodostuu pääosin omista kasvateista, Raumalta mukaan liittyy kolme pelaajaa. Raumalaisista Juho Huttunen vahvistaa vuoden tauon jälkeen hyökkäyksen linjaa. Puolustuksen puolelle raumalaisista siirtyvät Tomi Venttola ja Marko Savolainen.
Pelaajasopimuksia joukkueella on tällä hetkellä kasassa reilut 30 ja ennen vuoden vaihdetta ja kevään mittaan tehdään vielä muutamia sopimuksia suomalaisten kanssa. Ulkomaalaisvahvistuksista Xavier Andre hoitaa jo valmennustehtäviä ja jatkaa kesällä pelejä. Yhdysvalloista hankitaan lisäksi 1-2 pelaajaa ja lisäksi seurassa harkitaan taloustilanteen raameissa vielä yhtä EU pelaajaa kaudelle 2010. Alustava pelaajalista julkaistaan Roster-osiossa lähipäivinä.
Bearsin päävalmentajaksi saapuu Yhdysvalloista James J. Fayed III. JJ:n meriittilistalta löytyy mm. Team USA, Minor League joukkueita ja mielenkiintoisena meriittinä vierailevana QB-valmentajana osallistuminen Dallas Cowboysin harjoitusleirille. JJ on viihtynyt pääasiassa hyökkäyksen koordinaattorina ja lajitietämys etenkin hyökkäyksen puolelta on huippuluokkaa. Lisäksi hän on valmentanut useana vuonna hyökkäyksen linjamiehiä. JJ saapunee Suomeen maaliskuussa. Tähän asti joukkue valmistautuu kauteen Xavier Andrén opeille. Xavier jatkaa JJ:n saavuttua puolutuksen valmentajana ja pelaa myös itse joukkueessa kesällä.
Valmennustiimissä jatkaa myös Harri Mäki-Pesola hyökkäyksen koordinaattorina. Puolustuksen koordinaattori pyritään löytämään seuran lähipiiristä. Lisää uudesta päävalmentajasta lähiaikoina. Linjavalmennuksesta talvikaudella vastaavat Teemu Niemelä ja vierailevana Joakim Salo. Joukkueen huoltajina jatkavat Teemu Pusa ja Mika Valkama.
Bearsin tiedotteesta / UrheiluPori |
Takaisin edelliselle sivulle