Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Täällä Espoo, kuuleeko Hakametsä

 
Täällä Espoo, kuuleeko Hakametsä

Tapparan kustannuksella kolmen pisteen kantaan palannut Blues jäi Tampereelle valmistautumaan lauantaiseen Ilves-otteluun. Hotellielämä irrottaa arjesta ja hitsaa joukkuetta yhteen. Mukana matkassa on myös tuoreita jalkoja, joten Ilvestä vastaan Blues-kokoonpanossa nähtäneen pieniä muutoksia.

Huominen kohtaaminen kuuluu kevään tärkeimpiin, sillä kilpailu playoff-asetelmista tiivistyy. Tapparaa vastaan Blues eli Iiro Tarkin torjunnoista ja ratkaisi pelin ylivoimalla. ”Alussa oltiin ottavana osapuolena, mutta ensimmäiselle erätauolle päästiin onneksi tasatilanteessa. Vaikka parannettiin peliä ja voitettiin, huomiselle jäi paljon petrattavaa. Kolmas peräkkäinen voitto on kuitenkin tosiasia ja nostaa joukkueen fiilistä”, kertoo Tampereelta tavoitettu Blues-valmentaja Lauri Marjamäki.

Kuluvalla kaudella Blues on onnistunut Tamperelaisia vastaan erinomaisesti. Tappara kaatui jokaisessa pelissä ja toistaiseksi niin on käynyt myös Ilvekselle. Edellisen kerran joukkueet kohtasivat vain runsas viikko sitten Espoossa. Sen pelin isolla itseluottamuksella taisteleva Ilves vei voittomaalikilpailuun asti.

Viimeksi eilen Ilves osoitti venymistään Jokereita vastaan voittamalla kolmannen erän 3-0 ja nousemalla takaa ohi. Samalla se teki palveluksen espoolaisille, sillä  Jokereiden tappio ja Bluesin voitto tiivistivät suorista pudotuspelipaikoista käytävää kilpailua. Viivan ympärillä on ahdasta ja kuudenteen sijaan on nyt matkaa vain kaksi pistettä.

Lauantain kierros on äärimmäisen mielenkiintoinen, kun samoista sijoituksista kilpailevat joukkueet kohtaavat toisiaan. Blues ja Ilves ovat sijoilla 8 ja 9. Keskenään pelaavat myös sijoilla 6 ja 7 olevat HPK ja Jokerit sekä sijoja 4 ja 5 miehittävät KalPa ja Lukko. Tämä kuusikko taistelee viimeisistä suorista pudotuspelipaikoista. Kun vielä sijoista 2 ja 3 pelaavat Ässät ja IFK kohtaavat, on enemmän kuin todennäköistä, että sarjataulukkoa piirretään lauantai-illan päätteeksi uuteen uskoon.

Bluesin tiedotteesta / UrheiluEspoo


Takaisin edelliselle sivulle


Blues Espoo - logo

Blues - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Kovia tehoja ECHL-liigassa takonut Simon Pinard Ässiin

Kovia tehoja ECHL-liigassa takonut Simon Pinard Ässiin

Viime kaudella 73 tehopistettä iskenyt monipuolinen laitahyökkääjä saapuu Poriin yksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Kari Kalto täydentää Ässien valmennusryhmän

Kari Kalto täydentää Ässien valmennusryhmän

Liigassa HIFK:ssa, TPS:ssa sekä Ilveksessä valmentanut Kari Kalto siirtyy Ässiin.

Lue lisää
Petteri Nikkilä tuo kokemusta ja johtajuutta Ässiin

Petteri Nikkilä tuo kokemusta ja johtajuutta Ässiin

Yli 200 tehopistettä Liigassa iskenyt Petteri Nikkilä siirtyy Poriin.

Lue lisää
Danick Martel siirtyy Ässiin

Danick Martel siirtyy Ässiin

HPK:ssa tehokkaasti edelliskaudella pelannut hyökkääjä saapuu Poriin yksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Oskar Nilsson Ässien puolustukseen

Oskar Nilsson Ässien puolustukseen

Ässät tehnyt yksivuotisen pelaajasopimuksen Oskar Nilssonin kanssa. 34-vuotias puolustaja saapuu Poriin Ruotsin pääsarjasta Skellefteå AIK:in riveistä.

Lue lisää
Petteri Riihinen Ässien puolustukseen

Petteri Riihinen Ässien puolustukseen

Kaksinkertainen SM-hopeamitalisti saapuu Poriin ottamaan seuraavaa askelta urallaan.

Lue lisää