Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Lauantaina ensimmäinen ottelu Trackersia vastaan

 
Lauantaina ensimmäinen ottelu Trackersia vastaan

Miesten edustusjoukkue jatkaa liigakarsintoja, kun kakkosvaiheessa joukkue pääsee testaamaan taitojaan liigan häntäpäähän sijoittunutta Trackersia vastaan. Liigan runkosarjan 26 ottelussa Trackers keräsi 16 pistettä ja sijoitus oli 14 joukkueen sarjassa toiseksi viimeinen. Kolme voittoa karsintasarjassa ottava joukkue pelaa kaudella 2011-2012 miesten salibandyliigassa.

Miesten edustusjoukkue pelasi tällä kaudella ensimmäistä kertaa divarin länsilohkossa ja poikkeuksellisen pitkän runkosarjan viimeisessä ottelussa joukkue ratkaisi lohkovoiton itselleen. Lohkovoittajien karsinnassa suorasta noususta salibandyliigaan edustus hävisi NST:lle otteluvoitoin 3-2, mutta jatkaa liigakarsintojen toiseen vaiheeseen. Joukkueen päävalmentaja Mikko Laurikainen antaa arvoa runkosajan lohkovoitolle, sillä sen myötä joukkue saa myös toisen mahdollisuuden tavoitella liiganousua.

-Hyvä suoritus runkosarjassa takaa nyt tämän toisen mahdollisuuden.

Liigan runkosarja päättyi 4.3., joten Trackers on kerännyt kaksi viikkoa voimia ottelusarjaan. Miehet puolestaan puristivat viisi ottelua edellisten viikkojen aikana. Laurikainen kertoo joukkueen tämän hetken pelillisten haasteiden löytyvän pallollisesta suorittamisesta, sillä joukkue on kärsinyt lievästä taantumasta. Nyt tekeminen on korvien välistä kiinni ja tulevissa harjoituksissa pyritään saamaan jälleen oma suoritustaso nostettua sinne, missä se parhaimmillaan on tällä kaudella ollut.

-Trackers on ehkä tuoreempi sarjaan, mutta toisaalta meillä on parempi pelituntuma. Vaikea sanoa, että kumpi lähtökohta on parempi. Paljon on korvien välistä kiinni. Joukkueen terveystilanne on hyvä, vain pitkäaikaiset toipilaat ovat edelleen poissa.

-Nyt on tasonmittaus divarin ja liigan välillä. Hyvä, että pelataan koko sarja matolla.

Liigakarsinnoissa miehistä tehokkaimpana on häärinyt Riku Reunamäki tehoin 6+2. Eero Puranen sekä Antti Itkonen ovat keränneet molemmat kuusi tehopistettä ja viiteen ovat yltäneet Lasse Lundström ja Mikko Malinen.

Miesten edustusjoukkue lähtee sarjaan kotiedun turvin. Aiemmissa liigakarsintaotteluissa Rusalla on saatu nauttia täydestä katsomosta ja jälleen tarjotaan mahdollisuus tulla seuraamaan edustuksen otteita, nyt liigajoukkuetta vastaan. Paljon on kiinni avausottelusta ja edustus lähteekin lauantaina täydellä teholla Trackersin kaatoon.

-Kotona pitää voittaa kaikki, tiivistää Laurikainen.

Sarjan ensimmäiset ottelut:
Lauantaina 19.3. kello 17.00 M-Team – Trackers
Sunnuntaina 20.3. kello 17.00 Trackers – M-Team

M-Teamin (Sofia Rancken) tiedotteesta / UrheiluHelsinki


Takaisin edelliselle sivulle


Helsingin M-Team ry - logo

Helsingin M-Team - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Kaksi uutta pelaajaa Karhuihin

Kaksi uutta pelaajaa Karhuihin

Henri Aallonen ja Elmo Limma siirtyvät Karhuihin kaudeksi 2025–2026.

Lue lisää
Karhujen Vertti Rautavan kausi pakettiin

Karhujen Vertti Rautavan kausi pakettiin

Karhujen puolustaja Vertti Rautavan kausi päättyi ennen aikojaan polvivammaan. Lappeenrannassa tullut vamma vaatii leikkausta ja se pitää Rautavan pois kaukalosta tämän kauden osalta.

Lue lisää
Henry Stenfors Karhujen paitaan

Henry Stenfors Karhujen paitaan

Porilaisjoukkue vahvistaa puolustustaan, kun seuran oma kasvatti Henry Stenfors palaa Saksasta joukkueen riveihin. Stenforsin sopimus kattaa loppukauden lisäksi myös ensi kauden.

Lue lisää
Voittoputkessa seilaava M-Team lauantaina Poriin

Voittoputkessa seilaava M-Team lauantaina Poriin

Karhujen ottelut jatkuvat Inssi-divarissa lauantaina kotiottelun merkeissä. Vastaansa porilaisryhmä saa sarjakakkosena majailevan M-Teamin. Ottelu KUMEKO Areenalla alkaa kello 15.

Lue lisää
Karhujen hyökkäykseen vahvistusta

Karhujen hyökkäykseen vahvistusta

Inssi-divarissa pelaava Karhut on tehnyt toistaiseksi voimassa olevan lainasopimuksen Jyväskylän Happeeta edustaneen Julius Tuomisen kanssa. Keskushyökkääjänä pelaava 23-vuotias Tuominen on pelannut Karhuissa viimeksi kaudella 2021-22.

Lue lisää
Divarin lokakuun kuukauden pelaajat ovat Eero Vanhatalo ja Saana Lenkkeri

Divarin lokakuun kuukauden pelaajat ovat Eero Vanhatalo ja Saana Lenkkeri

Lokakuun kuukauden pelaajiksi on valittu Inssi-Divarissa Karhujen Eero Vanhatalo ja naisten Divarissa SBS Wirmon Saana Lenkkeri.

Lue lisää