Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Kumpi yltää finaaliin: yleisömagneetti ykkönen vai kakkonen

 
Kumpi yltää finaaliin: yleisömagneetti ykkönen vai kakkonen

Runkosarjan voittaja Classic ja Suomen cupin mestari SPV iskevät yhteen ensimmäisessä salibandyliigan välierässä perjantaina Tampere-Areenalla.

Sarjan tunnelma yltyy taatusti kihelmöiväksi, sillä joukkueet ovat liigan yleisömagneetit. Classicin kotiotteluiden keskiarvo 1079 oli runkosarjan paras ja SPV:n 759 toiseksi paras.

Tällä kaudella Classic voitti joukkueiden ensimmäisen kohtaamisen runkosarjassa 10-7 ja toinen meni tasan 2-2. Classic on nyt hienoinen suosikki, vaikka viime kauden päätteeksi tamperelaiset menettivät pronssin juuri SPV:lle.

 Classicin tehopuolustaja Mika Savolainen vakuuttaa, että tuosta ottelusta ei ole jäänyt mörköjä. Joukkue oli henkisesti puhki siitä, että hävisi finaalipaikan SSV:lle.

- Emme olleet yhtään valmiita pronssipeliin.

Savolaisen mukaan seinäjokelaisia vastaan on hyökättävä fiksusti ja karsittava pallonmenetykset.

- Niitä piti varoa jo viime sarjassa Henri Johanssonia ja kumppaneita vastaan, hän toteaa.

Toisin kuin puolivälierävastus Nokian KrP:lla, SPV:llä on ratkaisijoita kolmessa kentässä, joten parin tykin eliminointi ei enää riitä.

Classicin päävalmentaja Ray Backman odottaa kovaa vääntöä ensimmäisestä minuutista sarjan loppuun asti.

- Viihdyttävää ja kovatasoista peliä on tulossa, sellaista, mistä saatiin esimakua tammikuun pelistä. Siitä pitää meidän kyetä astetta parempaan, niin ollaan lähellä voittoa, hän ennakoi.

Classic on taistellut kullasta kahdesti mutta sekä 2007 että 2008 SSV oli vahvempi. SPV hakee ensimmäistä finaalipaikkaansa.

Miesten välierät
1.  Classic-SPV   Pe 25.3 klo 18.30 Tampere-Areena             
2.  SPV - Classic  Ma 28.3 klo 18.30 Seinäjoen Urheilutalo
3.  Classic- SPV  Ke 30.3 klo 18.30 Tampere-Areena

Tarvittaessa
4.  SPV -Classic  Pe 1.4 klo 18.30 Seinäjoen Urheilutalo
5.  Classic - SPV  Ma 4.4 klo 18.30 Tampere-Areena

Classicin tiedotteesta / UrheiluTampere


Takaisin edelliselle sivulle


Salibandy Club Classic - logo

Classic - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut


Ray Backman

23.7.1974
Tiedot

MikaSavolainen

Mika Savolainen

13.9.1978
Tiedot


Kaksi uutta pelaajaa Karhuihin

Kaksi uutta pelaajaa Karhuihin

Henri Aallonen ja Elmo Limma siirtyvät Karhuihin kaudeksi 2025–2026.

Lue lisää
Karhujen Vertti Rautavan kausi pakettiin

Karhujen Vertti Rautavan kausi pakettiin

Karhujen puolustaja Vertti Rautavan kausi päättyi ennen aikojaan polvivammaan. Lappeenrannassa tullut vamma vaatii leikkausta ja se pitää Rautavan pois kaukalosta tämän kauden osalta.

Lue lisää
Henry Stenfors Karhujen paitaan

Henry Stenfors Karhujen paitaan

Porilaisjoukkue vahvistaa puolustustaan, kun seuran oma kasvatti Henry Stenfors palaa Saksasta joukkueen riveihin. Stenforsin sopimus kattaa loppukauden lisäksi myös ensi kauden.

Lue lisää
Voittoputkessa seilaava M-Team lauantaina Poriin

Voittoputkessa seilaava M-Team lauantaina Poriin

Karhujen ottelut jatkuvat Inssi-divarissa lauantaina kotiottelun merkeissä. Vastaansa porilaisryhmä saa sarjakakkosena majailevan M-Teamin. Ottelu KUMEKO Areenalla alkaa kello 15.

Lue lisää
Karhujen hyökkäykseen vahvistusta

Karhujen hyökkäykseen vahvistusta

Inssi-divarissa pelaava Karhut on tehnyt toistaiseksi voimassa olevan lainasopimuksen Jyväskylän Happeeta edustaneen Julius Tuomisen kanssa. Keskushyökkääjänä pelaava 23-vuotias Tuominen on pelannut Karhuissa viimeksi kaudella 2021-22.

Lue lisää
Divarin lokakuun kuukauden pelaajat ovat Eero Vanhatalo ja Saana Lenkkeri

Divarin lokakuun kuukauden pelaajat ovat Eero Vanhatalo ja Saana Lenkkeri

Lokakuun kuukauden pelaajiksi on valittu Inssi-Divarissa Karhujen Eero Vanhatalo ja naisten Divarissa SBS Wirmon Saana Lenkkeri.

Lue lisää