Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Inter kohtaa Veikkausliigan huippuottelussa lauantaina JJK:n

 

Inter kohtaa Veikkausliigan huippuottelussa lauantaina JJK:n


FC Inter kohtaa Veikkausliigan huippuottelussa lauantaina sarjataulukon kolmosjoukkueen JJK:n. Ottelu Harjun hornankattilassa alkaa poikkeuksellisesti jo kello 16.00.

Inter sai edellisestä pelaamastaan ottelusta lievää kritiikkiä, kiitos normaalia puolustusvoittoisemmasta taktiikasta. Interin päävalmentaja Job Dragtsman mukaan TPS-pelin taktiikalla joukkue halusi riisua TPS:n aseista ja onnistuikin siinä valmentajansa mukaan hyvin. JJK-pelistä Dragtsma odottaa kuitenkin avoimempaa kuin TPS-ottelusta.

- En usko, että pelistä tulee samanlaista, kun maanantain paikallisottelussa. JJK pelaa toisin kuin TPS enemmän hyökkäysvoittoisempaa ja avoimempaa jalkapalloa. Uskon, että pelistä tulee avoimempi, kun TPS-pelistä, ennakoi Dragtsma.

Lauantain ottelu on kummallekin joukkueelle tärkeä. Voitolla Inter repisi eron JJK:hon jo 11 pisteeseen. Myös Dragtsma tietää ottelun tärkeyden ja muistuttaa samalla, että myös tasapeli Jyväskylästä olisi Interin vinkkelistä katsottuna hyvä tulos.

- Jos voitamme lauantaina, niin saamme hyvän kaulan JJK:hon sarjan viimeiselle kolmannekselle. Täytyy myös muistaa, että pelkkä häviön välttäminen on meidän kannalta hyvä tulos Jyväskylästä, korostaa Dragtsma.

Kun Veikkausliigaa on jäljellä ennen lauantain ottelua vielä 12 kierrosta, on mestaruustaisto Interin kannalta haasteellinen. Huippuvireessä oleva HJK on Interiä edellä 11 pistettä. Dragtsman mukaan tuon etumatkan kiinnikurominen on vaikeaa.

- Täytyy olla realisti ja myöntää, että HJK:lla on meihin suuri etumatka, jonka saavuttaminen on enemmänkuin haasteellista. Pyrimme kuitenkin voittamaan jokaisen pelaamamme ottelun. Katsotaan sitten kauden jälkeen, mihin se sitten riittää, sanoo Dragtsma.

Ennakkotiedot Jyväskylästä povaavat lauantain otteluun melkoista yleisöryntäystä. Inter-luotsi on luonnollisesti mielissään katsomoiden täyttymisestä Harjulla. Hollantilaisluotsi uskoo, että paikalle tulevat saavat seuratakseen tasokkaan ottelun.

- Hienoa, että Jyväskylään on odotettavissa paljon yleisöä. Uskon, että pystymme JJK:n kanssa tarjoamaan peli, joka on hyvää mainosta suomalaiselle jalkapallolle, lupailee Dragtsma.

Inter saa otteluunsa mukaan pelikiellosta vapautuvan Tero Mäntylän. Pikku vammojen takia JJK-pelin missaavat Domagoj Abramovic ja Mika Mäkitalo. Poissa kokoonpanosta ovat luonnollisesti myös pitkäaikaispotilaat Maxi Asis, Kalle Parviainen ja Daniel Osinachi.

Interin tiedotteesta / UrheiluTurku


Takaisin edelliselle sivulle


FC Inter ry - logo

FC Inter - 2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011

Ottelut kaudella 2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



FC Jazzin maalivahtiosasto täytetty

FC Jazzin maalivahtiosasto täytetty

Maalivahtivalmentaja Vili-Verneri Virtanen ja päävalmentaja Tero Suonperä pääsevät hyvillä mielin joulun viettoon, kun FC Jazzin maalivahtiosasto täydentyy kahdella maalivahdilla.

Lue lisää
Ville Ulanen on FC Jazzin uusi päävalmentaja

Ville Ulanen on FC Jazzin uusi päävalmentaja

FC Jazz heitti verkot vesille ja naarasi Ville Ulasen uudeksi päävalmentajaksi.

Lue lisää
Juuso Rantala jatkaa MuSan riveissä

Juuso Rantala jatkaa MuSan riveissä

Juuso Rantala on sopinut vuoden jatkosopimuksen Musan Salaman kanssa.

Lue lisää
Jussi Välilä johtaa MuSan linjaa myös ensi vuonna

Jussi Välilä johtaa MuSan linjaa myös ensi vuonna

Jussi Välilä jatkaa MuSassa kauden 2021 kestävällä sopimuksella.

Lue lisää
MuSan taustaryhmä kasassa - Seth Ablade avustavaksi valmentajaksi

MuSan taustaryhmä kasassa - Seth Ablade avustavaksi valmentajaksi

Syksyllä uuden sopimuksen Musan Salaman päävalmentajaksi kirjoittanut Ville Ulanen on saanut tuekseen nyt täyden taustaryhmän. Joukkueen toiseksi valmentajaksi tulee FC Jazzista syksyllä vapautettu Seth Ablade.

Lue lisää
Jari Pyykölä liittyy FC Jazzin valmennukseen

Jari Pyykölä liittyy FC Jazzin valmennukseen

Edellisen kerran Poriin lähes 25-vuotta sitten saapunut vaatimaton valmentaja kyseli FC Jazzin silloiselta organisaatiolta, olisiko hänelle mahdollisesti valmennustöitä Porissa. Neuvottelujen jälkeen FC Jazz kiinnitti Pyykölän ja vuonna 1996 Porissa juhlittiin seuran toista Suomen mestaruutta kauden viimeisen pelin jälkeen Pietarsaaressa.

Lue lisää