Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

JyPK:n Hippo-jalkapalloturnaus - 3000 futistyttöä Jyväskylässä 10.-11.9.2011.

 

JyPK:n Hippo-jalkapalloturnaus - 3000 futistyttöä Jyväskylässä 10.-11.9.2011.


Jyväskylän kentät täyttyvät taas Suomen taitavimmista jalkapalloilevista tytöistä

Jyväskylän Pallokerhon järjestämä tyttöjen Hippoturnaus on suomalaisen tyttöjalkapallon merkittävimpiä vuosittaisia tapahtumia Suomessa. Tänä vuonna Jyväskylään saapuu 157 joukkuetta joka puolelta Suomea ja mukana on suuri osa Suomen parhaista tyttöjunioreista. Turnauksesta joutuu joka vuosi jäämään pois useita joukkueita, jotka haluaisivat mukaan, mutta joita ei kenttien rajallisuudesta johtuen voida ottaa vastaan. 157 joukkuetta tarkoittaa että turnaukseen on tulossa miltei 3000 7-18 -vuotiasta jalkapalloilevaa tyttöä ja heidän mukanaan satoja perheenjäseniä ja muita tukijoukkoja.

Hippoturnauksen pelejä pelataan koko viikonlopun ajan ympäri Jyväskylää aamusta iltaan. Tapahtuman keskuksena toimii Huhtasuon kenttäalue, jossa pelataan kaikkein nuorimpien eli 8-10-vuotiaiden sarjat ja 15 -vuotiaat C-tytöt. Lisäksi otteluita pelataan Palokan, Vehkalammen, Muuramen, Jyskän, Vaajalinnan ja Hippoksen kentillä.

Koulutusta valmentajille -  uutuutena mukana valmentajien tutorointi.

Palloliiton ja Fortumin yhteinen Fortum Tutor –ohjelma tarjoaa Hippo-turnauksessa kaikille alle 11-vuotiaiden valmentajille mahdollisuuden kasvattaa osaamistaan pelitapahtumien johtamisessa. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että noin 10 ohjelmassa mukana olevaa tutoria seuraa alle 11-vuotiaiden pelejä, ja nimenomaan valmentajien toimintaa pelien johtajina. Pelin jälkeen valmentajat saavat tutoreilta palautteen sekä kirjallisen oppaan ”Peli-iloa otteluihin! – Opas lasten ja nuorten valmentajille”. Vastaavaa tutorointia on järjestetty tänä kesänä aiemmin mm. Wasa football cupin ja Stadi-cupin yhteydesä ja se on saanut erinomaista palautetta tutoroitavilta valmentajilta.

JyPK:n tiedotteesta / UrheiluJyväskylä


Takaisin edelliselle sivulle




FC Jazzin maalivahtiosasto täytetty

FC Jazzin maalivahtiosasto täytetty

Maalivahtivalmentaja Vili-Verneri Virtanen ja päävalmentaja Tero Suonperä pääsevät hyvillä mielin joulun viettoon, kun FC Jazzin maalivahtiosasto täydentyy kahdella maalivahdilla.

Lue lisää
Ville Ulanen on FC Jazzin uusi päävalmentaja

Ville Ulanen on FC Jazzin uusi päävalmentaja

FC Jazz heitti verkot vesille ja naarasi Ville Ulasen uudeksi päävalmentajaksi.

Lue lisää
Juuso Rantala jatkaa MuSan riveissä

Juuso Rantala jatkaa MuSan riveissä

Juuso Rantala on sopinut vuoden jatkosopimuksen Musan Salaman kanssa.

Lue lisää
Jussi Välilä johtaa MuSan linjaa myös ensi vuonna

Jussi Välilä johtaa MuSan linjaa myös ensi vuonna

Jussi Välilä jatkaa MuSassa kauden 2021 kestävällä sopimuksella.

Lue lisää
MuSan taustaryhmä kasassa - Seth Ablade avustavaksi valmentajaksi

MuSan taustaryhmä kasassa - Seth Ablade avustavaksi valmentajaksi

Syksyllä uuden sopimuksen Musan Salaman päävalmentajaksi kirjoittanut Ville Ulanen on saanut tuekseen nyt täyden taustaryhmän. Joukkueen toiseksi valmentajaksi tulee FC Jazzista syksyllä vapautettu Seth Ablade.

Lue lisää
Jari Pyykölä liittyy FC Jazzin valmennukseen

Jari Pyykölä liittyy FC Jazzin valmennukseen

Edellisen kerran Poriin lähes 25-vuotta sitten saapunut vaatimaton valmentaja kyseli FC Jazzin silloiselta organisaatiolta, olisiko hänelle mahdollisesti valmennustöitä Porissa. Neuvottelujen jälkeen FC Jazz kiinnitti Pyykölän ja vuonna 1996 Porissa juhlittiin seuran toista Suomen mestaruutta kauden viimeisen pelin jälkeen Pietarsaaressa.

Lue lisää