Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Kiekko-Laserin tilanteeseen helpotusta

 

Kiekko-Laserin tilanteeseen helpotusta


Kiekko-Laser tiedotti torstaina seuran tulevaisuuden ja historian toisen kauden Mestiksessä olevan vaarassa taloudellisten vaikeuksien takia. Sunnuntai-aamuna tilanteeseen tuli kuitenkin lisää valoa, kun Kiekko-Laserin toimitusjohtaja Sami Toivonen ja Oulun Kärppien toimitusjohtaja Juha Junno, sekä hallituksen puheenjohtaja Tommi Virkkunen istuivat saman pöydän ääreen. Tapaamisessa sovittiin, että Oulun Kärpät auttaa pikkuveljeä sen taloudellisessa ahdingossa kuittaamalla Kiekko-Laserin noin 10.000,- velat. Lisäksi ikään kuin esimerkkinä muillekin yrityksille Oulun Kärpät osti 500 lippua Kiekko-Laserin kauden kotiavaukseen joka pelataan perjantaina 16.syyskuuta. Liput lahjoitetaan hyväntekeväisyyteen ja niiden kohde tiedotetaan alkuviikosta.

-Juha Junno soitti minulle lauantaina ja keskustelimme aiheesta pääpiirteittäin ja sovimme, että käymme asiat läpi vielä kasvotusten sunnuntaina. Keskustelimme yhteistyöstämme kokonaisuutena ja olimme samaa mieltä siitä, että teemme hyvää urheilullista yhteistyötä ja nyt kun Kärpillä on leveämpi kattaus pelaajia niin kotkapaidan pukee ensi kaudella noin 5-8 Kärppien sopimuspelaajaa. Tämä taloudellinen helpotus vaikuttaa tietysti konkreettisesti ja minusta on hienoa, että meidän tekemiseen uskotaan tällä tavalla ja meidät nähdään tärkeänä tälle alueelle. Toivonkin, että muutkin yritykset näkevät kuinka tärkeänä osana olemme nuorten pohjoissuomalaisten kiekkoilijoiden matkalla kohti ammattilaisuutta- - Kiekko-Laserin toimitusjohtaja Sami Toivonen kommentoi.

Kiekko-Laser tulee tiedottamaan seuran tulevaisuudesta maanantaina 12.syyskuuta.

Kiekko-Laserin tiedotteesta / UrheiluOulu


Takaisin edelliselle sivulle


Kiekko-Laser - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Kovia tehoja ECHL-liigassa takonut Simon Pinard Ässiin

Kovia tehoja ECHL-liigassa takonut Simon Pinard Ässiin

Viime kaudella 73 tehopistettä iskenyt monipuolinen laitahyökkääjä saapuu Poriin yksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Kari Kalto täydentää Ässien valmennusryhmän

Kari Kalto täydentää Ässien valmennusryhmän

Liigassa HIFK:ssa, TPS:ssa sekä Ilveksessä valmentanut Kari Kalto siirtyy Ässiin.

Lue lisää
Petteri Nikkilä tuo kokemusta ja johtajuutta Ässiin

Petteri Nikkilä tuo kokemusta ja johtajuutta Ässiin

Yli 200 tehopistettä Liigassa iskenyt Petteri Nikkilä siirtyy Poriin.

Lue lisää
Danick Martel siirtyy Ässiin

Danick Martel siirtyy Ässiin

HPK:ssa tehokkaasti edelliskaudella pelannut hyökkääjä saapuu Poriin yksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Oskar Nilsson Ässien puolustukseen

Oskar Nilsson Ässien puolustukseen

Ässät tehnyt yksivuotisen pelaajasopimuksen Oskar Nilssonin kanssa. 34-vuotias puolustaja saapuu Poriin Ruotsin pääsarjasta Skellefteå AIK:in riveistä.

Lue lisää
Petteri Riihinen Ässien puolustukseen

Petteri Riihinen Ässien puolustukseen

Kaksinkertainen SM-hopeamitalisti saapuu Poriin ottamaan seuraavaa askelta urallaan.

Lue lisää