Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Jännitys vei Lukon A:lta avausvoiton

 

Jännitys vei Lukon A:lta avausvoiton


A-juniorien SM-liiga pyörähti käyntiin keskiviikkona. Pikkuketut saivat vastaansa Tapparan kauden avauksessa Raumalla. Ottelun alku oli Lukolta nihkeä. Joukkue jännitti kauden ensimmäistä ottelua ja rentouden puute vei voitonmahdollisuudet Lukolta. Ottelu päättyi numeroin 5-7.

- Valmentajan homma on saada joukkue sellaiseksi, että se ei ole hermostunut. Peli lähti heti väärille raiteille, totesi valmentaja Timo Elo ottelun jälkeen.
- Jos peli lähtee huonosti käyntiin, pitää aina katsoa valmennusta. Sarja-avaus on toki aina jännittävä paikka mutta olimme huonosti valmisttautuneita, jatkoi Elo.

Kolmannessa erässä Lukko esitti hyvää taistelua ja Lukon erän neljä maalia antoi pienen sauman taisteluun ottelun voitosta.

-Hyvin tultiin kolmanteen erään ja saatiin ladattua maaleja mutta oma puolustuspeli petti. Puolustusalueen puolustuspelaaminen on iso asia, sillä se oli kohtuullisen heikkoa, Elo arvioi.

Lukon parhaita tehomiehiä olivat David Stach (2+1) ja Mooses Mustonen (1+2).

- En missään nimessä ole tyytyväinen. Seitsemän maalia omiin on aivan liikaa, sillä viidellä maalilla pitäisi pystyä voittamaan peli, Elo totesi.

Lukon kausi jatkuu lauantaina Turussa TPS:aa vastaan ja Raumalla seuraavaksi pelataan sunnuntaina. Silloin vastassa Sport Vaasasta.

Rauman Lukon tiedotteesta / UrheiluRauma


Takaisin edelliselle sivulle


Rauman Lukko Oy - logo

Lukko - 2011-2012 A-nuoret

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Kovia tehoja ECHL-liigassa takonut Simon Pinard Ässiin

Kovia tehoja ECHL-liigassa takonut Simon Pinard Ässiin

Viime kaudella 73 tehopistettä iskenyt monipuolinen laitahyökkääjä saapuu Poriin yksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Kari Kalto täydentää Ässien valmennusryhmän

Kari Kalto täydentää Ässien valmennusryhmän

Liigassa HIFK:ssa, TPS:ssa sekä Ilveksessä valmentanut Kari Kalto siirtyy Ässiin.

Lue lisää
Petteri Nikkilä tuo kokemusta ja johtajuutta Ässiin

Petteri Nikkilä tuo kokemusta ja johtajuutta Ässiin

Yli 200 tehopistettä Liigassa iskenyt Petteri Nikkilä siirtyy Poriin.

Lue lisää
Danick Martel siirtyy Ässiin

Danick Martel siirtyy Ässiin

HPK:ssa tehokkaasti edelliskaudella pelannut hyökkääjä saapuu Poriin yksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Oskar Nilsson Ässien puolustukseen

Oskar Nilsson Ässien puolustukseen

Ässät tehnyt yksivuotisen pelaajasopimuksen Oskar Nilssonin kanssa. 34-vuotias puolustaja saapuu Poriin Ruotsin pääsarjasta Skellefteå AIK:in riveistä.

Lue lisää
Petteri Riihinen Ässien puolustukseen

Petteri Riihinen Ässien puolustukseen

Kaksinkertainen SM-hopeamitalisti saapuu Poriin ottamaan seuraavaa askelta urallaan.

Lue lisää