Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

TPS haluaa pysyä mitalinsyrjässä kiinni

 

TPS haluaa pysyä mitalinsyrjässä kiinni


Veikkausliigassa neljäntenä oleva TPS kohtaa Veritas Stadionilla torstaina 13.10. MYPA:n klo 18.30 alkaen. TPS halua pysyä mitalinsyrjässä kiinni vaikka väkisin ja nyt siihen on oiva tilaisuus MYPA:n kustannuksella. TPS on tällä hetkellä pronssissa kiinni olevasta JJK:sta vain kahden pisteen päässä ja jyväskyläläiset joutuvat torstaina tuplamestari-HJK:n mankeliin.

TPS pelasi ennen maaottelutaukoa tasapelin Hongan vieraana ja MYPA kaatoi kotonaan puolestaan Hakan. MYPA pelaa loppukauden kunniastaan ja sarjasijoituksestaan, sillä jossain vaiheessa vaaninut putoamispeikko on karistettu viimeisen voiton myötä lopullisesti kannoilta.

- Espoossa ei jäänyt kummallekaan oikein mitään käteen, mutta se on jo menneisyyttä. Tällaiset joukkueet, kuten MYPA nyt, voivat pelata loppukauden vapautuneesti ja ovat jo siksi vaarallisia. MYPA aloitti huonosti, kohensi asemiaan sen jälkeen, kunnes taas tuli heikompi jakso. Nyt peli taas tuntuu kulkevan. Me lähdetään pelaamaan omaa peliämme voitto mielessä ja tavoitteenamme on tietysti, että tästäkin kaudesta jäisi jotain käteen, TPS-luotsi Marko Rajamäki summaa.

- Kupittaan kenttä on surkeassa kunnossa, mutta siellä kuitenkin nyt pelataan. Mitään turhia hienouksia on nyt turha odottaa, mutta kunnon taistelua pystyn lupaamaan. Sen hieno kotiyleisömme ja kannattajamme ovat ansainneet, hän jatkaa.

TPS:n keskikentän kapellimestari Toni Kolehmainen on kärsinyt kauden aikana monista eri vammoista ja nyt riesana on ollut nivunen. Sinnikäs Kolehmainen ei kuitenkaan heitä kirvestä kaivoon, vaan halua pelata vaikka väkisin.

- Viisitoista pistettä on vielä jaossa ja tavoitteena on myös ottaa ne viisitoista pistettä. Meillä on huippujätkät fysioina ja kautta ei ole enää paljoa jäljellä. Ei tässä malta sivuun valittamaan, vaan lepäillään vähän sitten kun kausi on ohi, aina sanavalmis Kolehmainen kuittaa.

Tämän kauden ehdoton TPS-komeetta on vasen laitapuolustaja Jere Uronen. Heinäkuussa vasta 17 vuotta täyttänyt Uronen on kaapannut vakiopaikan Tepsistä ja rynninyt samalla Pikkuhuuhkajien avaukseen. Kaiken kukkuraksi hän kävi treenamassa tulevaisuutta silmällä pitäen myös Mixu Paatelaisen koutsaaman A-maajoukkueen kanssa.

- Aika paljon tässä on tapahtunut ja lyhyessä ajassa. Nyt pitää keskittyä kuitenkin taas pelaamaan Tepsille ja samalla nauttia siitä. Tästä MYPA-pelistä pitää repiä pisteet, ettei muut vaan pääse liikaa jo karkuun, Uronen tietää.

- Näissä loppukauden peleissä on muutenkin ihan oma tunnelmansa, kun panokset on niin kovia. Kopissa on silti sellainen sopivan rento tunnelma ja uskon, että se johtaa hyvään loppukauteen, Uronen toivoo.

TPS:n tiedotteesta / UrheiluTurku


Takaisin edelliselle sivulle


Turun Palloseura - logo

TPS - 2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011

Ottelut kaudella 2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut


ToniKolehmainen

Toni Kolehmainen

20.7.1988
Tiedot

MarkoRajamäki

Marko Rajamäki

3.10.1968 Göteborg, SWE
Tiedot

Jere Uronen

13.7.1994
Tiedot


FC Jazzin maalivahtiosasto täytetty

FC Jazzin maalivahtiosasto täytetty

Maalivahtivalmentaja Vili-Verneri Virtanen ja päävalmentaja Tero Suonperä pääsevät hyvillä mielin joulun viettoon, kun FC Jazzin maalivahtiosasto täydentyy kahdella maalivahdilla.

Lue lisää
Ville Ulanen on FC Jazzin uusi päävalmentaja

Ville Ulanen on FC Jazzin uusi päävalmentaja

FC Jazz heitti verkot vesille ja naarasi Ville Ulasen uudeksi päävalmentajaksi.

Lue lisää
Juuso Rantala jatkaa MuSan riveissä

Juuso Rantala jatkaa MuSan riveissä

Juuso Rantala on sopinut vuoden jatkosopimuksen Musan Salaman kanssa.

Lue lisää
Jussi Välilä johtaa MuSan linjaa myös ensi vuonna

Jussi Välilä johtaa MuSan linjaa myös ensi vuonna

Jussi Välilä jatkaa MuSassa kauden 2021 kestävällä sopimuksella.

Lue lisää
MuSan taustaryhmä kasassa - Seth Ablade avustavaksi valmentajaksi

MuSan taustaryhmä kasassa - Seth Ablade avustavaksi valmentajaksi

Syksyllä uuden sopimuksen Musan Salaman päävalmentajaksi kirjoittanut Ville Ulanen on saanut tuekseen nyt täyden taustaryhmän. Joukkueen toiseksi valmentajaksi tulee FC Jazzista syksyllä vapautettu Seth Ablade.

Lue lisää
Jari Pyykölä liittyy FC Jazzin valmennukseen

Jari Pyykölä liittyy FC Jazzin valmennukseen

Edellisen kerran Poriin lähes 25-vuotta sitten saapunut vaatimaton valmentaja kyseli FC Jazzin silloiselta organisaatiolta, olisiko hänelle mahdollisesti valmennustöitä Porissa. Neuvottelujen jälkeen FC Jazz kiinnitti Pyykölän ja vuonna 1996 Porissa juhlittiin seuran toista Suomen mestaruutta kauden viimeisen pelin jälkeen Pietarsaaressa.

Lue lisää