Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Koovee kohtaa seuraavaksi Nokian

 

Koovee kohtaa seuraavaksi Nokian


Miesten edustusjoukkue kohtaa maanantaisessa vieras-/paikalliskamppailussaan Nokian Krp:n Raholassa, klo 18.30 alkaen. Molempien kausi on ollut hiukan epätasainen, eikä kumpikaan ole pystynyt voittamaan kahta ottelua putkeen. Molemmilla joukkueilla on nyt tähän kuitenkin erinomainen mahdollisuus, kun kumpaisellakin on voitot edellisestä pelistä.

Nokian Krp selviytyi viime vuonna pudotuspeleihin, mutta kyyti oli kylmää Classicin toimesta. Tällä kaudella otteet ovat vaihdelleet ja pisteitä on kertynyt ainoastaan kuusi. Halleilla kiertävien huhujen mukaan kriisipalaverikin pidettiin tällä viikolla. Krp on aiempina vuosina uhitellut ja antanut ymmärtää pystyvänsä haastamaan lajin kaikkein kovimpia joukkueita. Tämä ei kuitenkaan ole toistaiseksi onnistunut satsauksista huolimatta.

Joukkue hankki tällekin kaudelle melko kovia pelimiehiä kuten Classicin Petri Widgrenin, sekä Timo Johanssonin ja Risto Parikan Trackersista. Näistä ainakin Widgren ja Johansson ovat onnistuneet hyvin. Hyökkäyksen kovimmat aseet ovat kuitenkin edelleen juonikas Henri Johansson ja liigan kaikkien aikojen maaliruisku Sami Nyman ovat äärimmäisen vaarallisia aina, kun ovat vain pallon kanssa tekemisissä. Puolustus ei ole joukkueella ihan yhtä vahva, mutta Matti Koskelan johdolla potentiaalia löytyy siltäkin suunnalta. Maalilla Matti Tuomiranta on pelannut tähän mennessä erinomaisen kauden. Joukkuetta valmentaa Mika Myllyniemi.

Koovee haluaa eroon vieraskirouksesta

Vieraillakaan ei ole vielä plakkarissaan kahta voittoa putkeen, joka selittyy varsinkin sillä, että vieraissa peli ei ole kulkenut toivotunlaisesti. Pääosin joukkueen peli on ollut hyvällä mallilla, mutta ketjujen muokkaukset ja uuden pelitavan sisäistys ovat syöneet oman osuutensa tehoista. Nyt kun ketjujakin on ruvettu lyömään lukkoon on kohtuullista odottaa menestystä varsinkin ennakkoon heikompia vastaan. Toisaalta kahta tappiotakaan ei olla nähty peräjälkeen. Viides sija liigassa on kuitenkin nuorentuneelle joukkueelle erinomainen saavutus. Tällä kertaa vieraspelikin on kaupungin rajojen sisällä, joten voittoa voi odottaa hyvällä syyllä.

Hyökkäyksessä kaikista vahvimmin on esintynyt Marko Lahtinen, joka on tällä hetkellä koko liigan pistekeisari. Lahtinen tuntuu onnistuvan lähes kaikessa ja on ollut oivallinen lähes jokaisessa ottelussa. Lahtisen, Mikko Immosen ja Paul Kotilaisen muodostama hyökkäysketju on kaikkein valmein kokonaisuus. Lasse Salminen on ollut oivassa maalivireessä ja tuo hyvän peloitteen ylivoimaan. Miro Lehtinenkin on väläytellyt potentiaaliaan. Puolustuksessa Eemeli Salin on omaksunut oman paikkansa yhä paremmin ja voittaa huikealla prosentilla kaksinkamppailuita. Vesa Wettervikin työmoraali on ollut erinomainen koko kauden. Lauri Hannelius johtaa puolustusta tyylikkään eleettömästi. Maalille astellee hyvin esiintynyt Joni Järviö. Joukkuetta valmentaa Arto Riihimäki.

Valmentajat vastakkain

Myllyniemi vs. Riihimäki
Lähtökohdat?
Myllyniemi:
-Hyvin yksinkertaiset. Tällä kaudella pelattu alle tasomme ja saatu pisteitä vähemmän, kun mitä haluttu. Runkosarjassa 16 peliä jäljellä ja tavoitteet playoff-viivan yläpuolella, joten voittoa tavoitellaan tästäkin ottelusta

Riihimäki:
-No molemmilla on voitot alla. Kotijoukkue kaipaa kipeämmin voittoa. Tasaista ottelua odotan kuitenkin. Vieraspelaamisen lukkoja pyritään avaamaan.

Poissaolot?
Myllyniemi:
-Ei toistaiseksi ketään.

Riihimäki:
-Aapo Mutanen loukkaantuneena.

Arvio vastustajasta?
Myllyniemi:
-Joukkue muuttunut viime kausista nuorentumalla. Tilalle on kuitenkin tehty hyviä täsmähankintoja. "Omat pojat"-henkistä touhua. Japi on saanut koneesta paljon irti.

Riihimäki:
- Heillä ollut pieniä lukkoja, eikä kaikkia tehoja saatu irti joukkueesta. Alisuorittaa tällä hetkellä. Taitava, muttei niin tasainen nippu.

Kummallakaan joukkueella ei ole kymmenen kierroksen jälkeen kahta voitto putkeen. Mistä moinen epätasaisuus?
Myllyniemi:
-Omasta mielestä olemme pelanneet hyviä pelejä, mutta lopulta kuitenkaan ei olla saatu palkintoa otteista. Ei olla pystytty sitten aina kasaamaan itseämme seuraavaan peliin tai pystytty jalostamaan voittoja. Nythän se toinen voitto taitaa sitten jommalle kummalle joukkueelle tulla.

Riihimäki:
-Näkisin niin, että alkukaudesta on aaltoillut kuten uumoiltiinkin. Pääosin kuitenkin sujunut hyvin. Vaihtuvuus ketjuissa on vaikuttanut ja nyt ollaan ruvettu lyömään ketjuja lukkoon. Tilanne vaikuttaa nyt hyvältä. Koitetaan tehdä nyt hieman eri tavalla asioita ennen vieraspeliä, vaikkei bussilla tarvitse matkustaakaan ja annoimme viikonlopun vapaaksi pelaajille.

Terveisiä vastustajalle?
Myllyniemi:
-Nuori ja energinen jengi vastassa. Erikoisterveisinä edelleen hyvin pelaavalle Wettervikille onnea perheenlisäyksestä!

Riihimäki:
-Hienoa pelata paikallispelejä. Sanotaan vaikka, ettei Krp:lle ole tulossa edelleenkään sitä toista voittoa putkeen.

Kooveen tiedotteesta  / UrheiluTampere


Takaisin edelliselle sivulle


KOO-VEE - logo

KOO-VEE - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Kaksi uutta pelaajaa Karhuihin

Kaksi uutta pelaajaa Karhuihin

Henri Aallonen ja Elmo Limma siirtyvät Karhuihin kaudeksi 2025–2026.

Lue lisää
Karhujen Vertti Rautavan kausi pakettiin

Karhujen Vertti Rautavan kausi pakettiin

Karhujen puolustaja Vertti Rautavan kausi päättyi ennen aikojaan polvivammaan. Lappeenrannassa tullut vamma vaatii leikkausta ja se pitää Rautavan pois kaukalosta tämän kauden osalta.

Lue lisää
Henry Stenfors Karhujen paitaan

Henry Stenfors Karhujen paitaan

Porilaisjoukkue vahvistaa puolustustaan, kun seuran oma kasvatti Henry Stenfors palaa Saksasta joukkueen riveihin. Stenforsin sopimus kattaa loppukauden lisäksi myös ensi kauden.

Lue lisää
Voittoputkessa seilaava M-Team lauantaina Poriin

Voittoputkessa seilaava M-Team lauantaina Poriin

Karhujen ottelut jatkuvat Inssi-divarissa lauantaina kotiottelun merkeissä. Vastaansa porilaisryhmä saa sarjakakkosena majailevan M-Teamin. Ottelu KUMEKO Areenalla alkaa kello 15.

Lue lisää
Karhujen hyökkäykseen vahvistusta

Karhujen hyökkäykseen vahvistusta

Inssi-divarissa pelaava Karhut on tehnyt toistaiseksi voimassa olevan lainasopimuksen Jyväskylän Happeeta edustaneen Julius Tuomisen kanssa. Keskushyökkääjänä pelaava 23-vuotias Tuominen on pelannut Karhuissa viimeksi kaudella 2021-22.

Lue lisää
Divarin lokakuun kuukauden pelaajat ovat Eero Vanhatalo ja Saana Lenkkeri

Divarin lokakuun kuukauden pelaajat ovat Eero Vanhatalo ja Saana Lenkkeri

Lokakuun kuukauden pelaajiksi on valittu Inssi-Divarissa Karhujen Eero Vanhatalo ja naisten Divarissa SBS Wirmon Saana Lenkkeri.

Lue lisää