Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Blues kohtaa lauantaina Kärpät

 

Blues kohtaa lauantaina Kärpät


Sarjataulukossa peräkkäisillä sijoilla olevat Blues ja Kärpät pääsevät ratkomaan paremmuuttaan urakalla, kun joukkueet kohtaavat seuraavan viikon aikana peräti kolmesti. Huomenna Blues isännöi Kärppiä Espoon Barona Areenalla, ja ensi viikonloppuna on vuorossa tasauskierroksen ottelupari.

Tasauskierroksen idea toteutuu hyvin, kun samoista sijoituksista pelaavat joukkueet mittaavat toisiaan. ”Muutamalla kolmen pisteen voitolla asetelmat voivat kääntyä nopeasti. Vaikka kuudes sija on taas muutaman pisteen kauempana, pelejä on vielä jäljellä”, muistuttaa Blues-valmentaja Mikko Saarinen.

Kuudennesta ja viimeisestä suorasta pudotuspelipaikasta näyttää muodostuvan tiukkaakin tiukempi taistelu. Bluesin kanssa samoista sijoituksista pelaavat Kärpät, JYP ja Lukko ovat kovassa vireessä ja miehittävät kuntopuntarin kärkeä. Saarisen mukaan Bluesilla ei kuitenkaan ole syytä huoleen. Viimeisillä kierroksilla joukkue ei ole tehnyt toivottua tulosta, mutta peli kulkee mallikkaasti. IFK:n vieraana Blues oli vastustajaansa parempi kaikilla pelin osa-alueilla maalintekoa lukuun ottamatta.

”Lukko on hyvä esimerkki siitä, kuinka paljon peli voi muuttua, kun joukkue pääsee voiton syrjään kiinni. Onnistumiset ruokkivat toisiaan, ja joukkue on noussut lähes epätoivoisesta tilanteesta meidän kantaan ja taistelemaan jopa paremmistakin sijoista.”

Kärpät kohtaa tänään Tapparan ja saapuu lauantain otteluun tiukalla aikataululla. Saarinen näkee, että Bluesin on otettava tilanteesta hyöty irti. Pelin alussa pitää olla valmiimpi ja loppuhetkillä piirun verran pirteämpi.

Kärppien vahva vire on pantu Espoossa merkille, ja myös koettu omakohtaisesti tammikuun alussa. ”Oltiin tasapäisesti Kärppien vauhdissa, mutta hävittiin se peli muutamaan virheeseen”, Saarinen muistelee edellistä kohtaamista.

Bluesin pelaava kokoonpano selviää aamulla. Käytössä on sama miehistö kuin torstain ottelussa, mikä tarkoittaa että maalivahti Patrick Galbraith on edelleen sivussa.

Bluesin tiedotteesta / UrheiluEspoo


Takaisin edelliselle sivulle


Blues Espoo - logo

Blues - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut


PatrickGalbraith

Patrick Galbraith

11.3.1985 DEN
Tiedot


Kovia tehoja ECHL-liigassa takonut Simon Pinard Ässiin

Kovia tehoja ECHL-liigassa takonut Simon Pinard Ässiin

Viime kaudella 73 tehopistettä iskenyt monipuolinen laitahyökkääjä saapuu Poriin yksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Kari Kalto täydentää Ässien valmennusryhmän

Kari Kalto täydentää Ässien valmennusryhmän

Liigassa HIFK:ssa, TPS:ssa sekä Ilveksessä valmentanut Kari Kalto siirtyy Ässiin.

Lue lisää
Petteri Nikkilä tuo kokemusta ja johtajuutta Ässiin

Petteri Nikkilä tuo kokemusta ja johtajuutta Ässiin

Yli 200 tehopistettä Liigassa iskenyt Petteri Nikkilä siirtyy Poriin.

Lue lisää
Danick Martel siirtyy Ässiin

Danick Martel siirtyy Ässiin

HPK:ssa tehokkaasti edelliskaudella pelannut hyökkääjä saapuu Poriin yksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Oskar Nilsson Ässien puolustukseen

Oskar Nilsson Ässien puolustukseen

Ässät tehnyt yksivuotisen pelaajasopimuksen Oskar Nilssonin kanssa. 34-vuotias puolustaja saapuu Poriin Ruotsin pääsarjasta Skellefteå AIK:in riveistä.

Lue lisää
Petteri Riihinen Ässien puolustukseen

Petteri Riihinen Ässien puolustukseen

Kaksinkertainen SM-hopeamitalisti saapuu Poriin ottamaan seuraavaa askelta urallaan.

Lue lisää