Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Indians aloitti kevätkauden tappiolla

 

Indians aloitti kevätkauden tappiolla


Westend Indians aloitti kevätkauden vierasottelulla Porissa. Ensimmäinen ottelu joulutauon ja omatoimijakson jälkeen ei kulkenut Indiansilta, sillä kotijoukkue hallitsi kenttätapahtumia Indiansin avausosumasta huolimatta. Kolmannessa erässä Indiansille tarjoutui peräti kolme ylivoimaa, mutta erikoistilanteita ei käännetty joukkueen eduksi. Loppunumerot kirjattiin loistavalla asenteella pelanneille Karhuille 6-5.

Syyskaudella Indiansin vahvuus on ollut hyvä liike ja palloton peli. Lauantaina Porissa ei kulkenut hyökkäyspäässä, mutta ei myöskään puolustuksessa. Karhut iski muun muassa kahdesti Indiansin maalia seuranneessa vaihdossa.

-Oli vähän kaikilta osa-alueilta heikko peli meiltä tänään. Hukattiin oma peli, eikä oltu pallottomana tarpeeksi aktiivisia fiksusti, näki Indiansin päävalmentaja Mikko Laurikainen ottelun jälkeen.

-Tällaisella pallottomalla pelillä ei pitkälle mennä sarjassa.

Kaksinkamppailut menivät kotijoukkueelle hyvällä prosentilla eikä keltapaitainen Indians pystynyt pidempiin palloralleihin tänään.

-Ei saatu kaveria sellaiseen paineeseen kuin olisi pitänyt saada. Hävittiin 1vs1-tilanteita ja pelinopeus oli heikkoa. Ei saatu syöttöjatkumoita ja tänään meidän yksittäiset syötöt olivat todella hitaita, enemmin puttailtiin palloa, tuskaili Laurikainen.

Kolmannessa erässä viimeisen 11 minuutin aikana Indians pelasi kuusi minuuttia miesylivoimaa tuloksetta.

-Kaveri pelasi isolla sydämellä ja oikeasti pienellä materiaalilla. Kyllä Karhut ansaitsi voittonsa tänään, tunnusti Laurikainen.

Indiansin pelit jatkuvat tulevana lauantaina, kun kevään ensimmäiseen kotiotteluun saapuu paikallisvastustaja M-Team. Ennen ottelua Indiansilla on neljä harjoitustapahtumaa, joissa tekemisen tasoa lähdetään mittaamaan.

-Katsellaan videoita ja harjoitellaan syöttämään, kertoo Laurikainen tulevan viikon ohjelmasta.

-Varmasti reagoidaan tähän peliin. Tänään tuli mieletön määrä syöttöhasseja meiltä ja suurin haaste on nyt pelinopeudessa.

Indiansin tiedotteesta / UrheiluEspoo


Takaisin edelliselle sivulle


Westend Indians - logo

Westend Indians - 2012-2013 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2012-2013

Ottelut kaudella 2012-2013

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Kaksi uutta pelaajaa Karhuihin

Kaksi uutta pelaajaa Karhuihin

Henri Aallonen ja Elmo Limma siirtyvät Karhuihin kaudeksi 2025–2026.

Lue lisää
Karhujen Vertti Rautavan kausi pakettiin

Karhujen Vertti Rautavan kausi pakettiin

Karhujen puolustaja Vertti Rautavan kausi päättyi ennen aikojaan polvivammaan. Lappeenrannassa tullut vamma vaatii leikkausta ja se pitää Rautavan pois kaukalosta tämän kauden osalta.

Lue lisää
Henry Stenfors Karhujen paitaan

Henry Stenfors Karhujen paitaan

Porilaisjoukkue vahvistaa puolustustaan, kun seuran oma kasvatti Henry Stenfors palaa Saksasta joukkueen riveihin. Stenforsin sopimus kattaa loppukauden lisäksi myös ensi kauden.

Lue lisää
Voittoputkessa seilaava M-Team lauantaina Poriin

Voittoputkessa seilaava M-Team lauantaina Poriin

Karhujen ottelut jatkuvat Inssi-divarissa lauantaina kotiottelun merkeissä. Vastaansa porilaisryhmä saa sarjakakkosena majailevan M-Teamin. Ottelu KUMEKO Areenalla alkaa kello 15.

Lue lisää
Karhujen hyökkäykseen vahvistusta

Karhujen hyökkäykseen vahvistusta

Inssi-divarissa pelaava Karhut on tehnyt toistaiseksi voimassa olevan lainasopimuksen Jyväskylän Happeeta edustaneen Julius Tuomisen kanssa. Keskushyökkääjänä pelaava 23-vuotias Tuominen on pelannut Karhuissa viimeksi kaudella 2021-22.

Lue lisää
Divarin lokakuun kuukauden pelaajat ovat Eero Vanhatalo ja Saana Lenkkeri

Divarin lokakuun kuukauden pelaajat ovat Eero Vanhatalo ja Saana Lenkkeri

Lokakuun kuukauden pelaajiksi on valittu Inssi-Divarissa Karhujen Eero Vanhatalo ja naisten Divarissa SBS Wirmon Saana Lenkkeri.

Lue lisää