Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

FBT kohtaa juhlaottelussa Blue Foxin

 
FBT kohtaa juhlaottelussa Blue Foxin

Sunnuntaina pelataan sitten raskaan viikon viimeinen koitos, kun Blue Fox valmentajansa Jori Isomäen johdolla saapuu Pietarsaaresta Poriin.

Joukkueet ovatkin kohdanneet jo tämän vuoden puolella. Uusikaarlepyyn Tähtihallissa pelatun ottelun ratkaisi FBT Porin eduksi Hannu Katila jatkoajan viimeisellä sekunnilla tekemällään maalilla. Sen jälkeen Blue Fox on pelannut sekä hyvin ja huonosti. Ensin KOO-VEE taipui Tampereella, SBS Pori nöyrtyi Urheilutalolla ja kotihallissa kaatui Nokian KrP. Jonka jälkeen Woodcutters piti pintansa Vaasassa, Rangers nöyryytti Kirkkonummella ja kaiken kukkuraksi Pirkat taisteli voittoon Pirkkalassa. Kaiken kaikkiaan kolme viimeisintä vierasottelua eivät ole sujuneet aivan niin, kuin valmennusjohto varmaankin oli etukäteen ajatellut tapahtuvaksi. Joukkue perustaa pelinsä tiiviiseen oman pään pelaamiseen ja nopeisiin vastaiskuihin pallonriiston jälkeen. Myös ylivoimapeli on ollut tehokasta maestro Johnny Ojalan pyörittäessä showta. Joukkueesta löytyy nopeita kavereita, jotka tilaa saadessaan pyrkivät karkaamaan maalintekoon, joten tarkkana pitää olla.

Kotijoukkueella on edessään kolmas peli viiden päivän sisällä, joten pelaajien jäsenissä varmaankin tuntuu edellisten otteluiden aiheuttamat rasitukset. Mikäli palautuminen on hoidettu hyvin, ei ongelmia pitäisi olla. Edellisten pelien lopputulokset osaltaan vaikuttavat pelaajien vireeseen ja taistelutahtoon hyvinkin merkittävästi. Mikäli kaksi edellistä kamppailua on hoidettu kunnialla, ei taisteluvirettä pitäisi olla kovinkaan vaikeata saavuttaa. Vain voitoilla haaveet pysyvät elossa. Mikäli loukkaantumisia ei ole sattunut, pääsee FBT Pori parhaalla miehistöllään sinikettujen kaatoon.

Ottelu kuuluu Porin Kaupungin 450 -vuotisjuhlatapahtumiin ja otteluun on samalla myös vapaa pääsy.

Olisikin toivottavaa, että mahdollisimman runsaslukuinen yleisö pääsisi paikan päälle kannustamaan kotijoukkuetta pysymään valitsemallaan tiellä, joka johtaa kohti liigakarsintoja.

FBT Porin tiedotteesta / UrheiluPori.com


Takaisin edelliselle sivulle


FBT Pori - logo

FBT Pori - 2007-2008 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2007-2008

Ottelut kaudella 2007-2008

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Karhujen Vertti Rautavan kausi pakettiin

Karhujen Vertti Rautavan kausi pakettiin

Karhujen puolustaja Vertti Rautavan kausi päättyi ennen aikojaan polvivammaan. Lappeenrannassa tullut vamma vaatii leikkausta ja se pitää Rautavan pois kaukalosta tämän kauden osalta.

Lue lisää
Henry Stenfors Karhujen paitaan

Henry Stenfors Karhujen paitaan

Porilaisjoukkue vahvistaa puolustustaan, kun seuran oma kasvatti Henry Stenfors palaa Saksasta joukkueen riveihin. Stenforsin sopimus kattaa loppukauden lisäksi myös ensi kauden.

Lue lisää
Voittoputkessa seilaava M-Team lauantaina Poriin

Voittoputkessa seilaava M-Team lauantaina Poriin

Karhujen ottelut jatkuvat Inssi-divarissa lauantaina kotiottelun merkeissä. Vastaansa porilaisryhmä saa sarjakakkosena majailevan M-Teamin. Ottelu KUMEKO Areenalla alkaa kello 15.

Lue lisää
Karhujen hyökkäykseen vahvistusta

Karhujen hyökkäykseen vahvistusta

Inssi-divarissa pelaava Karhut on tehnyt toistaiseksi voimassa olevan lainasopimuksen Jyväskylän Happeeta edustaneen Julius Tuomisen kanssa. Keskushyökkääjänä pelaava 23-vuotias Tuominen on pelannut Karhuissa viimeksi kaudella 2021-22.

Lue lisää
Divarin lokakuun kuukauden pelaajat ovat Eero Vanhatalo ja Saana Lenkkeri

Divarin lokakuun kuukauden pelaajat ovat Eero Vanhatalo ja Saana Lenkkeri

Lokakuun kuukauden pelaajiksi on valittu Inssi-Divarissa Karhujen Eero Vanhatalo ja naisten Divarissa SBS Wirmon Saana Lenkkeri.

Lue lisää
Karhuille uusi sopimuspelaaja

Karhuille uusi sopimuspelaaja

Karhut on tehnyt loppukauden mittaisen sopimuksen puolustaja Paavo Kankaanpään kanssa.

Lue lisää