Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Petteri Nikkilä tuo kokemusta ja johtajuutta Ässiin

Petteri Nikkilä tuo kokemusta ja johtajuutta Ässiin

Ässät ja Petteri Nikkilä ovat tehneet kaksivuotisen sopimuksen. 33-vuotias puolustaja siirtyy Ässiin Hämeenlinnan Pallokerhosta, jonka kapteenina Nikkilä toimi kahden edellisen kauden ajan.

Nikkilä tuo mukanaan merkittävää kokemusta isossa roolissa pelaamisesta. Liigassa puolustaja on pelannut 556 ottelua ja tehnyt 237 tehopistettä. Urallaan Nikkilä on voittanut Suomen mestaruuden, puolustajien pistepörssin Liigan pudotuspeleissä sekä tullut valituksi kerran sarjan All Star -kentälliseen. Liigan pudotuspeleissä hän on pelannut 53 ottelua ja tehnyt 31 tehopistettä.

– Petteri Nikkilä vahvistaa kokemuksellaan ja monipuolisuudellaan varmasti puolustustamme. Hän pystyy pelaamaan sekä yli- että alivoimaa ja on parhaimmillaan yleensä pelien kovetessa, Ässien urheilujohtaja Jarno Kultanen kommentoi.

– Tiesin, että täällä on hyvät puitteet, mahdollisuus pärjätä ja tuttu koutsi. Petteri Nikkilä kommentoi.

Urallaan Nikkilä on tehnyt vahvaa tulosta hyökkäyssuuntaan, mutta puolustaja vannoo ennen kaikkea monipuolisuuden nimeen.

– Molempiin suuntiin pelaan hyvin ja yritän olla aina ilkeä, kun tarve vaatii. Näkisin, että sovin aika hyvin tänne Pataan.

Lähde: assat.com


Takaisin edelliselle sivulle




Danick Martel siirtyy Ässiin

Danick Martel siirtyy Ässiin

HPK:ssa tehokkaasti edelliskaudella pelannut hyökkääjä saapuu Poriin yksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Oskar Nilsson Ässien puolustukseen

Oskar Nilsson Ässien puolustukseen

Ässät tehnyt yksivuotisen pelaajasopimuksen Oskar Nilssonin kanssa. 34-vuotias puolustaja saapuu Poriin Ruotsin pääsarjasta Skellefteå AIK:in riveistä.

Lue lisää
Petteri Riihinen Ässien puolustukseen

Petteri Riihinen Ässien puolustukseen

Kaksinkertainen SM-hopeamitalisti saapuu Poriin ottamaan seuraavaa askelta urallaan.

Lue lisää
Filip Lindberg Ässien maalille

Filip Lindberg Ässien maalille

Ässät on tehnyt yksivuotisen sopimuksen Filip Lindbergin kanssa. 26-vuotias Espoon Jäähongan kasvatti siirtyy Poriin Tapparasta, jossa Lindberg nousi kevään aika joukkueen ykkösmaalivahdiksi.

Lue lisää
Balazs Sebok vahvistaa Ässien keskikaistaa

Balazs Sebok vahvistaa Ässien keskikaistaa

Tehokkaita kausia KalPassa ja Ilveksessä pelannut unkarilaishyökkääjä palaa Liigaan.

Lue lisää
Kristian Tamminen tuo leveyttä Ässien maalivahtiosastolle

Kristian Tamminen tuo leveyttä Ässien maalivahtiosastolle

Ässät on tehnyt loppukauden mittaisen sopimuksen maalivahti Kristian Tammisen kanssa. 25-vuotias Tamminen saapuu Poriin Kajaanin Hokin Mestis-joukkueesta.

Lue lisää