Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Porin Kärppien naiset selvittivät tiensä SM-karsintaan

 
Porin Kärppien naiset selvittivät tiensä SM-karsintaan


Porin Kärppien naiskiekkoilijat varmistivat ensi kaudeksi vähintään divisioonapaikan voittamalla varkautelaisen Warkiksen puhtaasti 6-2 lukemin.

Itsenäisyyspäivänä harjoitushallissa pelatussa ottelussa kotijoukkue oli askeleen edellä vieraita. Vierasjoukkue käväisi alussa johdossa, mutta kotijoukkueen kaksi nopeaa maalia käänsivät otteluhallinnan Kärpille. Ajassa 5.02 Kärpät tasoitti ottelun Liisa Gustafssonin maalilla ja vain 11 sekuntia myöhemmin Sini Ketola kotijoukkueen 2-1 johtoon. Ensimmäiselle erätauolle mentiin Kärppien 4-1 johdossa, kun ensin Jenna Nummijärvi yllätti vieraiden maalivahdin Hanna Soinisen ja vielä erän lopulla Maria Nordlund teki alivoimaalin.

Toisessa erässä vieraat pääsivät otteluun mukaan Kärppien otettua turhia jäähyjä. Tiia Koskela toi Warkiksen kahden maalin päähän eikä joukkueen kolmaskaan maali ollut kaukana. Kesken vieraiden painostuksen Kärppien Jenna Nummijärvi teki ottelun toisen maalinsa ja Kärpät johti taas kolmella maalilla. Toisen erän kotijoukkueen sankareita oli maalissa pelannut Mirkka-Maria Liesmäki. Hän torjui Kärppien maalissa toisessa erässä mahtavat 19 kertaa ja piti huolen,että viimeiselle erätauolle lähdettiin kotijoukkueen kolmen maalin johdossa.

Päätöserä olikin sitten pelkkää pelailua. Vierasjoukkue ei syttynyt suurempaan yritykseen ja kotijoukkue pelasi kiekkoa vain varmasti omista pois. Kolmannen erän ainoan maalin teki Kärpät, kun mahtavan mailatekniikan omaava Eveliina Lamminen karkasi maalintekoon. Vieraiden maalivahdilla ei ollut mahdollisuuksia tarkan laukauksen torjumiseksi.

Ottelun lopputulos 6-2 vei Kärpät SM-karsintaan, joten kauden tässä vaiheessa on jo saavutettu ensi kauden divaripaikka. Pelin tarkentuessa Kärpillä on kyllä mahdollisuuksia mennä myös SM-sarjaan kuuden joukkueen karsintasarjassa. Sarjan kaksi parasta joukkuetta pelaavat ensi kaudella SM-sarjassa. Karsinnassa ovat mukana Lohjan Kisa-Veikot, Itä-Helsingin Kiekko, APV(Alavus), KS Noux(Espoo), KalPa ja Porin Kärpät.

Kotijoukkueen paras oli maalivahti Mirkka-Maria Liesmäki. Kenttäpelaajista onnistuivat parhaiten kahden maalin Jenna Nummijärvi,1+1 saalistanut Maria Nordlund sekä Eveliina Lamminen. Koko joukkueen esitys oli loistava eikä kukaan pettänyt suorituksissaan.

Porin Kärppien tiedotteesta / UrheiluPori.com

 

 

 


Takaisin edelliselle sivulle




Kristian Tamminen tuo leveyttä Ässien maalivahtiosastolle

Kristian Tamminen tuo leveyttä Ässien maalivahtiosastolle

Ässät on tehnyt loppukauden mittaisen sopimuksen maalivahti Kristian Tammisen kanssa. 25-vuotias Tamminen saapuu Poriin Kajaanin Hokin Mestis-joukkueesta.

Lue lisää
Miro Karjalainen Ässien puolustukseen - Salmelan sopimus purettu

Miro Karjalainen Ässien puolustukseen - Salmelan sopimus purettu

Puolustaja Miro Karjalainen siirtyy Ässiin loppukauden mittaisella sopimuksella, joka sisältää seuran option kaudesta 2025 – 2026.

Lue lisää
Ässien Leevi Viitalan sopimus purettu

Ässien Leevi Viitalan sopimus purettu

Ässät ja hyökkääjä Leevi Viitala ovat hyvässä yhteisymmärryksessä purkaneet kevääseen 2026 asti ulottuneen pelaajasopimuksen.

Lue lisää
Vauhtihyökkääjä Dylan Fabre jatkaa Ässissä

Vauhtihyökkääjä Dylan Fabre jatkaa Ässissä

Ranskalaishyökkääjä jatkaa Ässissä yksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Niklas Rubin jatkaa Ässissä

Niklas Rubin jatkaa Ässissä

Ässät ja maalivahti Niklas Rubin ovat tehneet yksivuotisen jatkosopimuksen.

Lue lisää
Valmentaja Timo Turunen jatkaa Ässissä

Valmentaja Timo Turunen jatkaa Ässissä

Ässien organisaatioon vuonna 2021 liittynyt valmentaja Timo Turunen jatkaa seurassa toistaiseksi voimassa olevalla sopimuksella kaudesta 2024 – 2025 eteenpäin.

Lue lisää